image

PeyamaKurd- Diyarbakır’da bir araya gelen Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) üye ve yetkilileri, Kürdistani Ulusal Birliğin sağlanması konusunda Başkan Mesud Barzani’ye inisiyatif alması çağrısı yaptı.

Diyarbakır’da bir araya gelen Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) üye ve delegelerinin katılımıyla Kürt sorununun geldiği nokta ve çözüm önerileri masaya yatırıldığı 1’inci koferans ardından bir açıklama yapan parti yetkilileri; Başkan Mesud Barzani’ye çağrıda bulunarak Kürt Ulusal birliği’nin sağlanması konusunda çağrıda bulundular.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) tarafından gerçekleştirilen konferans sonrası yapılan çağrıda Ortadoğu’da son dönemde gerçekleşen savaşların büyük bölümünde Kürt kazanımlarına karşın devletler tarafından gösterilen refleksin önemine dikkat çekildi.  Bu savaşların temelinde Kürtlere yapılan tarihi haksızlığın yattığı belirtilerek, “Birinci Dünya Savaşı galiplerinin Kürdistan’a ve Kürt ulusuna biçtiği kölelik ve statüsüzlük gömleği artık dikiş tutmamaktadır”  ifadelerine yer verildi. 

Krtler Statü Sahibi Olmalı

“Bugün Suriye’yi kanlı bir çatışmanın girdabına sokan siyasi kriz, Kürt halkına reva görülen bu tarihi haksızlıktan ayrı düşünülemez” denilen açıklamada “Türkiye, uzun bir zamandan beri iç ve dış politikasının merkezine Kürt düşmanlığını yerleştirmiş durumda. 2015 yılından bu yana Türkiye bir yanda içerde Kürt meselesinde güvenlikçi politikaları hayata geçirirken eş zamanlı olarak Güney ve Batı Kürdistan’da askeri ve işgal girişimlerine hız vermiş bulunmaktadır. Türkiye bu amaçla ilkin Fırat Kalkanı Hareketi’yle, ardından da Afrin’i işgal ederek Suriye’de Kürtlerin kazanımlarına saldırdı” denilerek “Türkiye son olarak Batı Kürdistan’ın Serêkanî-Resuleyn ile Girêsipî-Tel Abyad arasındaki alanı işgal ederek Kürtlerin kazanımlarına büyük bir darbe vurdu” değerlendirilmesinde bulunuldu.

“TEVDEM ve ENKS Başta Olmak Üzere Tüm Kürt Siyasi Aktörler Bir Araya Gelmeli

Geçmişe nazaran günümüzde Kürt halkının ilk kez haklılığının dünya tarafından da bu denli yüksek sesle seslendirildiğine dikkat çekilen bildiride, “Dünyada Kürtler lehine büyük bir destek ve sempati ağı oluşmuştur. Bu durum Suriye’de Kürt meselesinin siyasal ve eşitlikçi çözümü için büyük imkanlar sunmaktadır. Suriye Kürt hareketinin dünyadan güçlü siyasal destek alması ve Cenevre’de başlayan Suriye anayasa yapım sürecini etkilemek için şimdi daha elverişli bir ortam oluşmuştur.

Bu konuda büyük sorumluluk ise PYD çizgisine düşmektedir. Başta ENKS ve TEVDEM olmak üzere bütün siyasi kesimlerin gerçekleştirecekleri geniş kapsamlı ulusal bir mutabakat buradaki halkımızın özgürlüğüne ve ulusal bir statüye kavuşması bakımından kilit önemdedir” denildi.

“Sayın Mesud Barzani’yi inisiyatif geliştirmeye çağırıyoruz”

Başkan Barzani’nin ulusal insiyatif geliştirmesi gerektiği dile getirilen PSK bildirgesinde şu ifadeleri kullandı: “Konferansımız, Suriye’de yaşan son gelişmelere bağlı olarak Kürt meselesinin uluslararasılaşmasıyla ortaya çıkan yeni durumu değerlendirmek ve Kürdistani bir strateji belirlemek üzere bir Kürdistan Partiler Konferansı’nın gereğinin altını çizer. Partimiz, bu tarihi misyonun yerine getirilmesi amacıyla Sayın Mesud Barzani’nin inisiyatif geliştirmesi çağrısında bulunur.

Son dönemde Güney Kürdistan’da siyasi partiler arasında yaşanan yakınlaşma ve Kürt partilerinin yapılacak yerel seçimlere seçimlerine Kürdistan Koalisyonu olarak katılması Konferansımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Konferansımız, Irak’ta yaşanmakta olan kitlesel kalkışma ve siyasi kaosun Kürtlerin kazanımlarına yönelik oluşturduğu tehdit potansiyeline karşı Kürdistan Bölge hükümetini ve siyasi aktörleri gerekli tedbirleri almaya çağırır.”