image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, 11 Mart Anlaşması’nın 51’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj paylaştı.

Mesajında, 11 Mart Anlaşmasının önemine değinen Başkan Barzani şu ifadelere yer verdi:

“Milletimizin Büyük Eylül Devrimi’ndeki mücadelesinin ürünü olan 1970 Mart’ı anlaşmasının 51’inci yıldönümünü saygıyla yad ediyoruz. 11 Mart Anlaşması’nın önemi, ilk kez Irak hükümetinin resmi olarak Kürdistan halkının meşru haklarının bir kısmını tanımasındandı. Bu da Irak’taki muktedirlerin, silah ve şiddetle Kürdistan halkının iradesini kıramayacağını kanıtlandı. Ölümsüz Barzani liderliğinde Peşmerge’nin sergilediği direnişi ve verdiği bedeller ile devrimciler ve vatanseverlerin birliği, dönemin Irak hükümetini, müzakere masasına oturmaya mecbur bıraktı ve milletimizi için tarihi hak ve kazanımların elde edilmesini sağladı.”

Anlaşmanın rejim tarafından ihlal edildiğini ancak milletin azmiyle daha çok kazanım elde edildiğini hatırlatan Başkan Barzani, hiçbir hak ihlalinin Kürdistan halkının iradesini kıramayacağını vurgulayarak, mesajını şu şekilde sürdürdü:

“Bu kutlu anmada Kürdistan halkının barış, birlikte yaşam ve diyalog mesajına vurgu yapıyor ve herkese hatırlatmak isteriz ki; Kürdistan halkının haklarının ihlali, Kürdistan halkının haklarıyla ilgili anlaşmaların, anayasanın ve yasaların çiğnenmesi, hiçbir şekilde milletimizin haklarını elde etmesine dönük iradesini kıramaz. Kürdistan halkının mücadele, uyanış ve boyun eğmemeye dair uzun bir tecrübesi vardır, haklarını da çok iyi biliyor ve bundan vazgeçmeyecektir.”