image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani Kerkük üzerine yayımladığı mesajda “Kerkük’ün Kürdistani kimliği hiç bir zaman pazarlık konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani resmi web sitesinde Kerkük'e yönelik bir mesaj yayımladı.

Söz konusu açıklamada, “Kerkük meselesi sadece iki siyasi parti veya birkaç siyasi taraf  arasındaki bir çekişmeye bağlanamaz. Kerkük sorunu siyasi ve tarihi boyutları bulunan büyük bir sorundur” denildi.

Başkan Barzani mesajının devamında “Kerkük’teki olağanüstü duruma son vererek kentteki güvenlik ve idari konularında normale dönerek Kerkük halkına hizmet sunabilmek, tüm sorunlara çözüm olmak için Kürt siyasi tarafların bir uzlaşıya varması önemli bir adımdır. Ancak Kerkük Valiliği konusu ilk önce Erbil ve Bağdat arasında bir çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Her karar Kerkük’te yaşayan bileşenlerin rizası ile alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini, bu olumlu atmosferin Kerkük idaresi ve güvenliği konusunda yaşanan sorunların çözümüne katkısı olacağına vurgu yapan Başkan Barzani, “Kerkük anayasa çerçevesinde normale dönmelidir. Çünkü Kerkük’ün şimdi içerisinde bulunduğu  durum artık sürdürülebilir değildir” sözlerini dile getirdi.

Kerkük’ün Kürdistani kimliğine bir kez daha vurgu yapan Başkan Barzani şunları dile getirdi:

Şimdi ve daha öncede belirtiğimiz gibi, Kerkük’ün Kürdistani kimliği konusunda tavrımız nettir ve bu tavrımızdan asla geri adım atmayacağız. Kerkük kenti, farklı dini, etniki kimliklerin Kerkük tebaasına bağlı, bir arada barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığı örnek bir kent olmalıdır.”