image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani bugün, Efrin Kurtuluşu Sivil Meclisi heyetini kabul etti. Görüşmenin ardından Başkan Barzani’nin resmi sitesinden  görüşmeye dair açıklama yapıldı.

Başkan Mesud Barzani, “Efrin de Kürdistan halkının maruz kaldığı o felaket ve zulüm zincirinin halkasıdır” ifadelerini kullandı.

Heyet KDP’nin başarısıyla gurur duyduklarını ve bunun bütün taraflar için umudun mayası olduğunu belirterek, Başkan Barzani’yi, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) parlamento seçimlerindeki başarısından dolayı tebrik etti.

Görüşmede, Batı Kürdistan’ın (Rojava) Efrin kentindeki siyasi ve insani durum, göçmenlerin içinde bulunduğu şartlar ve kentin demografisinin değiştirilmesi konuları da masaya yatırlıdı. Konuk heyet Başkan Barzani’ye, bölge halkına yönelik ihlaller hakkında bilgi verdi, uluslararası toplumun bu durum karşısındaki sessizliğini eleştirdi.

Başkan Barzani ise Rojava’nın geleceği ve Efrin hakkında duyduğu rahatsızlığı belirtti ayrıca Efrin’in içinde bulunduğu durumun, Kürdistan halkına geçmişten beri reva görülen felaket ve zulüm zincirinin halkası olduğunu söyledi.