image

PeyamaKurdAllavi’nin kabinesine güvenoyu verilmemesini değerlendiren Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi ve Irak kamuoyuna hitaben yayınladığı mesajında, Irak’ın göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesine imkan tanınacağı yeni bir sürece girdiğini belirtti. 

Başkan Barzani yayımladığı mesajında, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’nin kabinesine güvenoyu vermeme konusunda, aralarındaki farklı siyasi düşüncelere rağmen birlikte hareket eden Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi partilere teşekkür ederek, bu tutumun Kürdistan halkı için tarihi bir kazanım olduğunu kaydetti. 

Mesajında Irak’ın derin sorunlarının felakete evrilmemesi için Allavi kabinesine güvenoyu vermeyen Iraklı siyasi parti ve gruplara da teşekkür eden Başkan Barzani, bu tutumun demokrasiye saygıyı yansıttığını ve Iraklı tüm siyasi farklılıkların siyasi sürecin doğru yürümesi için istediği bir eylem olduğunu kaydetti. 

Başkan Barzani, Irak’ın yeni bir sürece girdiği ve bu süreçte göstericilerin meşru taleplerinin uygulanması gerektiğini belirterek, yeni süreçte kapsayıcı bir ulusal zeminin kurulması gerektiğini vurguladı.