image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Zaho’nun bağımsız idare ilan edilmesi törenine katıldı. Başbakan Mesrur Barzani burada bir konuşma yaparak Kürdistan topraklarının şehitlerin kanlarıyla kurtarıldığını ve kimsenin bu topraklara müdahale etmesini kabul etmediklerini vurguladı.

Başbakan, “Bugün buraya, Sayın Başkan Barzani’yi mutlu etmeye geldik. Başkan Barzani size, Zaho’nun bağımsız idare ilan edilmesi sözü vermişti. Bugün burada bu sözü yerine getiriyoruz. Zaho Bağımsız İdaresi hepinize hayırlı olsun. Umut ederim ki şehit aileleri, Peşmergeler ve halk için yeni bir başlangıç olur ve siz sevgili vatandaşlara daha fazla hizmet sunulur” şeklinde devam etti.

"PKK’nin varlığı nedeniyle bölge halkı sorun yaşıyor"

“Zaho’ya geldiğimde kendimi akrabalarımın arasında gibi hissediyorum. Sizden yana içim rahat. Allah da izin verirse size daha fazla hizmet edeceğiz” sözlerini kullanan Barzani, şöyle devam etti:

“Bugün burada oturan birçok kahraman, tüm Kürdistan’da birçok destan yazmıştır. Zaho şehitleri, Kürdistan’ı kurtarmak ve bu statüyü korumak için Kürdistan’ın bütün topraklarında kanlarını akıtmıştır. Bu yüzden hepimiz Zaho halkına borçluyuz. Bu bağımsız idare de şehitlerin kanına, emeğine ve mücadelesine bir ahde vefadır.”

Zaho bölgesinin turizm açısından da zengin bir bölge olduğuna işaret eden Başbakan, PKK’nin varlığı nedeniyle bölge halkının sorun yaşadığını vurguladı:

“Geride kalan süre zarfında PKK’nin varlığı başları ağrıtmıştır. Birçok vatandaşımız köylerine dönememektedir. Bütün taraflardan talebimiz, toprak egemenliğimizi korumalarıdır. Milletimizin çektiği acıları ve verdikleri emeğin değerini bilsinler. Şehitlerimizin kanlarına saygı göstersinler. Bu topraklar kanla kurtarıldı.

Bu vatan kanla kurtarıldı. Büyük zorluklar çekildi. Bugün hiç kimsenin gelip bu topraklara müdahale etmeye ya da insanlara zorluk çıkarmaya hakkı yoktur. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.