image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.

Yapılan görüşmede bölgenin güvenlik durumu ele alınırken, Erbil Uluslararası Havalimanı, Uluslararası Koalisyon üsleri ve Irak’ın çeşitli yerlerinde meydana gelen roket ve İHA’lı saldırılara dikkat çekildi.

Görüşmede Başbakan Mesrur Barzani, Irak’ta 2021 bütçe yasasının kabul edilmesi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reformlarının yanı sıra, hükümetin genel ekonomiyi dizayn ederek gelirlerini artırmak istediğini kaydetti.

"Irak, Kürdistan'ın mali haklarını göndermeli"

Mesrur Barzani konuşmalarında, ABD Dışişleri Bakanı’ndan teknik açıdan ve ABD’li yatırımcıları Kürdistan Bölgesi’ne yönlendirme hususunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne destek olması çağrısında bulundu.

Yapılan görüşmede Irak Parlamentosu’nda kabul edilen 2021 bütçe yasasına değinilen görüşmede Başbakan, Irak hükümetinin en kısa zamanda Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını göndermesini beklediklerini ve Erbil’in bütçe yasasındaki yükümlülüklerine bağlı olacağını vurguladı.

Ayrıca Başbakan Barzani, bütçe yasasının uygulanması ve diğer sorunların çözümü için ABD Dışişleri Bakanı’ndan Erbil ve Bağdat’a destek olmasını isteyerek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Irak için uluslararası kredilerden payını adil bir şekilde alması gerektiğini kaydetti.