image

PeyamaKurd - Erbil'de bir grup üniversite öğrencisi ile bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, meydana gelen protestolar ve Kürdistan Bölgesi’nin bekası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Görüşmede öğrencilerin son dönemdeki protestolarına ilişkin konuşan Başbakan, “Açık bir diyalog gerçekleştirip sizleri dinlemek istiyorum. Taleplerinizi bilmek istiyorum” dedi.

Erbil Öğrenci Kampüsü'nü ziyaret eden Başbakan, “Biz haklarından mahrum bırakılmış mağdur bir milletiz. Tüm uluslara reva görünen haklardan biz mahrum bırakılmış bir milletiz. Bizim gibi diğer bileşenler de aynı kaderi paylaştı. Hiç bir  zaman ayaklarımız üzerinde durmamıza müsaade edilmedi” dedi.

Öğrencilerin sorunlarını çözmek istiyoruz!

Başbakan, öğrencilerin yaşadıkları sorunlarda haberdar olduklarını vurgulayarak ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

“Elde ettiğimi bu kazanımları, ülkemizdeki hoşgörü ve birlikte yaşam kültürünü korumalıyız. Her vatandaş ülkesindeki güzellikleri korumak için sorumluluk göstermeleri.

Sizin sorunlarınız olduğunu biliyorum. Ama bir ülkenin yönetimi sadece hükümetin görevi değildir.

Bu son dönemde öğrencilerin bazı sorunların olduğunu biliyoruz. Bu sorunları çözmeye çalışmak istiyoruz.

Hatta gösteriler oldu. Her vatandaşın barışçıl şekilde protesto ve gösteriler hakkıdır. Ancak gösterilere karışan bazı kesimlerin şiddette baş vurması sorunları çözmüyor, aksine başka kesimlerin bu durumdan istifade etmesine sorunların derinleşmesine yol açıyor.”

“Kürdistan bayrağına hakaret edenler öğrenci değildir”

Gösterilerin barışçıl bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Başbakan Mesrur Barzani, gösteri adı altında siyasi düşüncelerini öne çıkararak resmi yerlerin ve okulların yakılmasından kimsenin memnun olmadığını belirterek öğrencilere şu ifadelerle seslendi:

“Sizler okuyan Peşmergelersiniz. Sizler ülkenizin geleceğisiniz.

Kürdistan bayrağına yapılan hakaret kabul edilemez. Binlerce şehit bu bayrak uğruna canını feda etti. Hiçbir bahane ülkemizin değerlerini değersizleştirmek için öne sürülemez. Bunu yapanların öğrenciler değildir.

Bayrağımızı hakaret edenlere karşı cezai yaptırım yapılacak. Yine öğrencilere karşı şiddet uygulayanlar cezasız kalmayacak. Yasalar karşısında gerekli cezayı alacaklar.

Devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere para verilmesi dünyanın hiçbir yerinde böyle değildir. Gelişmiş ülkelerde öğrenim ücretsiz değildir. Bankalar kredi veriyor öğrenciler bu şekilde öğrenimlerini sürdürüyor.

Biz hükümet olarak öğrencilerimizin en iyi şekilde okuması için elimizden geleni yapıyoruz.

Öğrencilerin talep ettiği para 2014 yılında iptal edilmişti. Federal hükümette Kürdistan Bölgesi’nden alması gereken bütçeyi 2017 tarihinden beri alamıyor.”