image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin, Münih Güvenlik Konferansı'nda birçok önemli isimle görüşeceği açıklandı. BM Genel Sekreteri ve AB Komisyonu Başkanı'larının başta olduğu görüşme listesinde çok sayıda isim yer alıyor. 

Başbakan Mesrur Barzani, 35'ten fazla devlet ve hükümet başkanı, 100'den fazla dışişleri ve savunma bakanının yer alacağı Münih Güvenlik Konferansı'na katılıyor.

Münih’teki kaynakların aktardığına Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, konferansta şu isimler ile yüz yüze görüşmeler yapacak:


► Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres,

►  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,

►  Lübnan Başbakanı Necip Mikati,

►  Ürdün Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Eymen Safedi,

►  Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

► İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan


Görüşmelerde Kürdistan Bölgesi’nin bölge ve dünya ülkeleriyle ikili ilişkilerinin geliştirilmesi, Irak’ta terörün ortadan kaldırılması uluslararası toplumun çabalarının ele alınması gibi konuların masaya gelmesi beklenenlerarasında.

Başbakan Barzani, konferansa katılmak için dün Almanya’ya hareket etmişti. Kürdistan Bölgesi’nde konferansa etkin bir katılım sağlanıyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de konferansta bulunuyor. Neçirvan Barzani de birçok ülke yetkilisiyle görüşmeler yapacak.