image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Duhok’taki Kürdistan Amerikan Üniversitesi’nin düzenlediği Eğitim Konferansı’nda konuştu. Barzani, Kürdistan’ın gelecekteki liderlerinin sağlıklı ve gelişmiş bir eğitimle yetişeceğine inandığını dile getirdi.

21’inci yüzyılın gelişmişliğine uygun bir şekilde eğitim konusunda ilerlemek için çalıştıklarını dile getiren Başbakan, Kürdistanlı öğrencilerin, Kürdistan’ın istikrarı için gerekli olan eğitimi almaları gerektiğini, bu sayede işsizliğin azalması ve Kürdistan’ın ekonomisinin ilerlemesinin sağlanacağını söyledi.

Eğitim ve yüksek öğrenim alanında ilerlemek için ilgili tarafların tüm öneri ve taleplerinin göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Barzani, “Halkımızın gelecekteki liderlerinin sağlıklı ve gelişmiş bir eğitimle yetişeceğine inanıyorum. Bu sağlıklı bir toplumun temeli” diye konuştu.

"Kürdistanlıların diğer halklardan hiçbir eksiği yok" 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin geçtiğimiz 2 yılda çok sayıda krizle karşı karşıya kaldığını ve buna karşılık reformlara başladığını ve reformları sürdüreceğinin altını çizen Başbakan, eğitimle ilgili Kürdistan Bölgesi’nin hangi noktalarında sorunların olduğunun bildirilmesi ve bu sorunların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Kürdistanlıların diğer halklardan hiçbir eksiğinin olmadığına vurgu yapan Barzani, eğitim sisteminin istenilen seviyeye yükselmesi için herkesin elinden gelen çabayı göstermesini istedi.

Başbakan Mesur Barzani konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“Ülke sevgisini her bireyin, özellikle de çocuklar ve gençlerin yüreğine yerleştirebilirsek, daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Diğer ülkelerden ve insanlardan hiçbir eksiğimiz yok, sadece irade ve öğrenmek gerekiyor. Hepimiz birlikte, canla başla çalışırsak eminim başarabiliriz.”