image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’deki 150 Metre yolunun açılış töreninde konuşan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti hedef alan tüm çabaların çöktüğünü ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, 150 Metre yolunun temelinin önceki hükümet döneminde atıldığını ancak ekonomik sorunlar nedeniyle tamamlanamadığını belirterek, başında bulunduğu hükümetin işbaşına gelmesinin ardından söz konusu projeye önem verdiklerini ve tamamlanması için çalıştıklarını dile getirdi.

"Reform ve hizmet adımları devam edecek"

Başbakan, açılışı yapılan yolun Erbillilerin yanı sıra diğer il ve ilçelerden Erbil’e gelenler için de kolaylık sağlayacağını belirterek, reform adımları ve hizmetlerin devam edeceğini kaydetti.

Açıklamasında Kürdistan Bölgesi'ndeki reformların uygulanmaması için hükümetin önünü kesme çabalarının yaşandığını kaydeden Başbakan, Kürdistan Bölgesi’nden hoşnut olmayanların, Kürdistan Bölgesi’nin istikrarını çökertme girişiminde bulunduğunu vurguladı.

Mesrur Barzani, halkın Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne güvenini yok etme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydederek, hiçbir krizin kendilerini Kürdistan Bölgesi’nin inşası ve gelişimine hizmet etmekten alıkoyamadığını belirtti.

"Erbil saldırısında önemli sonuçlara ulaşıldı"

Başbakan açıklamasında, yol projesinin yerli firmalar tarafından tamamlandığını ve bunun önemli olduğunun altını çizerek, geçtiğimiz günlerde Erbil’e yönelik terör saldırısıyla ilgili çok ciddi bir soruşturma yürütüldüğünü ve önemli sonuçlara ulaşıldığını ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani, yaşanan olayın ardından Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile görüştüğünü de hatırlatarak, saldırıyla ilgili soruştumanın devam ettiğine işaret etti.

Ayrıca açıklamasının sonunda mutasyonlu virüse karşı dikkat çeken Başbakan, Kovid-19’la mücadele çerçevesinde alınan tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.