image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun yeni binasını ziyaret ederek, başkonsolosluğun 10’uncu yıl dönümünde bir konuşmada bulundu.

Başbakan Mesrur Barzani, ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino ve ekibine teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki bağları daha da güçlendirdikleri için bundan memnun olduğunu dile getirdi.

"Kürdistan Bölgesi daha iyi ve daha güçlü"

ABD ile ilişkilerin iyi düzeyde olduğuna dikkat çeken Başbakan Mesrur Barzani, “Sizin çalışmalarınız ve varlığınız sayesinde Kürdistan Bölgesi daha iyi ve daha güçlü” ifadesini kullandı.

Başbakan Barzani konuşmalarında, “Etrafımızda Kürdistan ve ABD arasındaki güçlü ortaklığın canlı hatıraları var” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Başkan Biden'ın bu yılın başlarında Başkan Barzani'ye söylediği gibi, birlikte bazı zor anlar yaşadık. Tabii ki uzun süredir devam eden bir dostlukla birbirimize bağlıyız. Ama bundan daha fazlası ile birbirimize bağlıyız. Altı yıl önce, IŞİD’in zulmüne karşı yan yana durduğumuzda, ilk ABD hava saldırısı buradan sadece 40 mil uzakta Mahmur'da gerçekleşti. ABD’nin saldırıları ve Peşmerge’nin ilerleyişi ortak düşmana karşı lehimize sonuçlar verdi.”

"İnsanımız acımasız koşullarda mahsur kalmaktan kurtuldu"

Başbakan, “Terör örgütü IŞİD’in Avrupa'ya ve ötesine ulaşmasını engelleme mücadelesinin öncüsüydük ve kendimizi korumak için olduğu kadar ABD değerlerini korumak için de yaptık” diyerek, “IŞİD’e karşı verdiğimiz savaş, ortak bir düşmanı yenmek için işbirliği içinde olduğumuz ve iki ulusun bir arada savaştığı yakın tarihli bir örnekti” sözlerine yer verdi.

ABD ile olan müttefiklik sürecine değinen Başbakan Mesrur Barzani, şunları dile getirdi:

“ABD 1991'de halkımızı soykırımdan korumak için küresel bir koalisyonu ve tarihin en büyük insani misyonunu topladı. Amerikan ve müttefik pilotlar sayesinde, insanlarımız yakındaki dağlarda acımasız koşullarda mahsur kalmaktan kurtuldu. İki ulus arasında kurulan bağların gücü, yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerle sınanmıştır. 2003 yılında Saddam Hüseyin'in devrilmesini güçlü bir şekilde destekleyerek halkımızın kurtuluşunun yolunu açtık.”

"Afganistan'dan belirsiz bir tehdit var"

Başbakan konuşmalarında, “2005'te Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası toplum, özgür bir halk, toprak ve egemenlik birliği; ortak ilkelerimizin ve yaşam biçimimizin tanınması olarak adlandıran kalıcı federal anayasa için Irak’ta koşulların yaratılmasına yardımcı oldu” yorumunda bulundu.

Ayrıca Başbakan açıklamasında, “Bu ufuk açıcı anlar ve paylaşılan değerler bizi sıkı dostlar haline getirdi” diyerek, “Özellikle Afganistan'daki son bölgesel olayların, hepimize baskı ve belirsizlik tehdidini getirdiğini biliyorum” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

“Kürt ulusu bizim adil payımıza düşen belirsizlikten daha fazlasına katlandı ve ilkelerimize sadık kalarak artan yükleri omuzladık. Bölgemizde IŞİD’le savaş bitmiş değil. IŞİD ortak değerlerimize, bölgesel istikrara, barışa ve tüm dünyaya tehdit olmaya devam ediyor. Ancak bir arada olduğumuz sürece direncimiz sarsılmaz. Peşmerge, IŞİD’le savaş alanında savaşma ve onu yenme konusundaki yeteneklerini ve bağlılıklarını kanıtladı. Amerika Birleşik Devletleri, bizimle ortak olarak durma taahhüdünü kanıtlamıştır.”