image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 688 sayılı kararının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla İngiltere’nin eski ve mevcut üst düzey yetkilileriyle bir video konferans görüşmesi gerçekleştiren Başbakan Mesrur Barzani, Kürtlere olan desteğinden dolayı Avrupa ülkeleri ile İngiltere’ye teşekkür etti.

Başbakan görüşme kapsamında yaptığı konuşmada, “Kürdistan Bölgesi, demokrasinin başarılı bir deneyimidir” diyerek, Kürdistan Bölgesi’nin bütün bileşenler için güvenli bir liman olarak kalacağını vurguladı.

Başbakan, uluslararası kamuoyundan, Kürt davasının sonuca ulaşması talebinde bulundu ve Kürdistan’la olan siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirmelerini istedi.

“Peşmerge, dünya adına dünyanın güvenliğini korudu”

Terör örgütü IŞİD’in bölgede tehlike yaratmaya devam ettiğini belirten Başbakan, Koalisyon ülkelerinin tüm dönemlerde Kürt milletine olan desteğinin önemli olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin, Koalisyon’un ortak değerlerine her zaman saygı duyduğunu ifade etti.

Başbakan, Kürdistan Peşmerge’sinin, dünya adına dünyanın güvenliğini koruduğunu ve IŞİD efsanesini yıktığını söyledi.

Konuşmasında Kürdistan Bölgesi ile Irak arasında geçen sene imzalanan Şengal Anlaşması’na da değinen Başbakan, Anlaşma’nın halen uygulanmamasının göçmenlerin evlerine dönüşü önünde engel oluşturduğunu, insanların evlerine dönebilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.