image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile telefonda Erbil’de gerçekleşen saldırı hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kürdistan Bölgesi’ne destek mesajlarını ileterek saldırı hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Yaptığı yazılı açıklamada saldırıdan dolayı “öfkeli” olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanı, saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Saldırıda ilk incelemelere göre bir sivil sözleşmeli personelin hayatını kaybettiğini dile getiren Antony Blinken, aralarında bir Amerikan askerinin de olduğu bazı sözleşmeli personellerin ise yaralandığını dile getirdi.

Blinken saldırıyla ilgili olarak Başbakan ile görüştüğünü dile getirerek, "Saldırıyı soruşturma ve failleri sorumlu tutma yönündeki çabalarına verdiğimiz desteği iletmek için Başbakan Mesrur Barzani'ye ulaşarak olayı görüştük" ifadesini kullandı.

Başbakan saldırının ardından, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, Blinken ile saldırıya ilişkin konuştuklarını dile getirdi.

Başbakan ayrıca, güvenlik güçlerine tam bir soruşturma başlatma talimatı verdiğini belirterek "(Irak Başbakanı) Mustafa Kazimi ile işbirliği ve bu terör saldırısının arkasındaki suçluları tespit etmenin yolları hakkında konuştum" ifadesine yer vermişti.

Kürdistan’ın başkenti Erbil’de ABD askeri üssünün de bulunduğu havalimanına düzenlenen füze saldırısında biri ağır, 3 kişi yaralanmıştı.

ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı kurulan koalisyon güçleri, Erbil'deki havalimanına saldırıda 1 sivil personelin öldüğünü, 5 sözleşmeli personel ile 1 ABD'li askerin de yaralandığını açıklamıştı.