image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile telefon görüşmesinde göçmen konusunu ele aldı.

Göçmen krizine değinen Başbakan Mesrur Barzani görüşmede, Kürdistan Bölgesi’nden giden sınırdaki göçmenlerin durumundan derin endişe duyduğunu kaydederek, aralarında çocukların da olduğu göçmenlerin sınırda zorlu şartlar altında olduğunu kaydetti.

"Kürdistan 1 milyona yakın mülteci için huzurlu bir sığınak"

Başbakan, göçmenlerin durumunun iyileştirilmesi için Kürdistan Bölgesi’nin her türlü hazırlığı yaptığını kaydederek “Maalesef o göçmenler insan kaçakçılarının ve Belarus ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşmazlıkların kurbanı oldu. Kürdistan Bölgesi şuan 1 milyona yakın mülteci için huzurlu bir sığınak” ifadesini kullandı.

Yapılan görüşmede taraflar, sorunun çözüm yollarını konuşmanın yanı sıra göçmenlerin örgütlü bir suçun kurbanı olduğuna dikkat çekti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin insan kaçakçılarına yönelik aldığı önlemlerden övgüyle söz eden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise, Kürdistan Bölgesi’ndeki havalimanları ve sınır kapılarında yasal olmayan eylemlerde bulunanlara yönelik yoğun önlem alınmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"Geri dönmek isteyenlere kolaylık sağlanmalı"

Görüşmede, Irak federal hükümeti ve diğer ortaklarla koordinasyon içerisinde davranmaya dikkat çekilerek, geri dönmek isteyen göçmenlere kolaylık sağlanması gerektiği vurgulandı.

İnsan kaçakçılığının önlenmesi için ortak teknik heyet kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Barzani, Belarus, Polonya ve Avrupa Birliği’nin uluslararası yükümlülükleri gereği uluslararası Kızılhaç ekiplerine göçmenlere acil destekleri ulaştırabilmeleri için izin vermeleri çağrısında bulundu.

Ayrıca taraflar görüşmede, karşılıklı iletişimin devam etmesi gerektiği hususunda görüş birliğine vardı.