image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Ezidi Kürt aktivist Nadia Murad’la yaptığı görüşmede, “Ezidiler Kürdistan halkının kadim ve önemli bir parçası. Acılarının dinmesi için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani bugün, Nobel Barış Ödülü sahibi Ezidi Kürt aktivist Nadia Murad ile bir araya geldi.

Başbakan Barzani, “Ezidi kardeşlerimizin acılarını dindirmek için çalışmalarımız devam edecek” diyerek, Ezidiler için daha iyi bir yaşam koşulların sağlanması konusundaki çabalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

"Ezidiler Kürdistan halkının kadim ve önemli bir parçası"

Görüşmedeki konuşmasında, Kürdistan Bölgesi’nin Ezidilerin meşru davasına destek vermeye devam edeceğini belirten Mesrur Barzani şu açıklamada bulundu:

“Ezidiler Kürdistan halkının kadim ve önemli bir parçası. Kürdistan Bölgesi, Ezidilerin meşru davasını ve haklarını destekliyor. Yüzlerce Peşmerge Şengal’i özgürleştirmek için şehit düştü. Şengal’de durum normalleşmeli ve huzur sağlanmalı."

Ezidi Kürt Aktivist Nadia Murad ise terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi kız ve kadınların kurtarılmasına yönelik çabaların önemine vurgu yaptı.

"Şengal Anlaşması’nın en kısa sürede uygulanması gerekir"

Şengal Anlaşmasına değinen Nadia Murad, bölgede adalet ve istikrarın sağlanması için anlaşmanın en kısa sürede uygulanması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan görüşmede Ezidilere karşı işlenen suçlarda IŞİD’lilerin uluslararası mahkemelerde yargılanması için Ezidi dosyasıyla ilgilenen ekiplerle işbirliğinin önemine dikkat çekildi.