image

PeyamaKurd - Mesrur Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Süleymaniye, Halepçe, Raperin ve Germiyan’da onlarca projesini hayata geçirdi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin talimatıyla yeni projeler için gözle görülür bir bütçe ayrıldı ve ayrılan bu bütçeyle bazı projeler tamamlanırken bazı projelerde bitme aşamasına geldi.

Kürdistan Bölgesi Dokuzuncu Hükümeti göreve başladığından beridir Süleymaniye, Halepçe kentleri ile Germiyan ve Raperin idarelerinde şimdiye kadar onlarca hüzmet projesine imza attı.

Projelerin temeli Başbakan tarafından atıldı

Bu projelerin hayata geçirilmesi için hükümet gözle görülür ciddi bir bütçe ayırdı ve bu bütçeyle başlanılan projelerin bir kısmı tamamlanırken bazıları da bitme aşamasına geldi.

Süleymaniye 100 Metre yol projesi dokuzuncu hükümet kabinesinin en ciddi ve en stratejik projelerinden. Bu proje 11.07.2020 tarihinde Başbakan Mesrur Barzani tarafından başlatılan temel atma töreniyle start aldı. Bu proje tamamlandığında Süleymaniye kent merkezindeki trafik kalabalığı azalarak, seyahatler ve geliş – gidişler rahatlayacak.

100 Metre yol projesi Süleymaniye kenti için en ciddi ve en önemli projelerinden. Yol projesi 146 Kilometre uzunluğunda ve 3 aşamada 400 Milyar dinar bütçeyle tamamlanacak.

Süleymaniye'de projeler hayata geçiyor

Süleymaniye trafik müdürlüğünden yetkililerin yaptığı değerlendirmeye göre, yol projesinin tamamlanması halinde Süleymaniye kentinde 20 yıl boyunca trafik problem yaşanmayacak.

Dokuzuncu hükümet kabinesi bunun haricinde imar ve tamirat işlerinede özel önem verdi çünkü vatandaşların trafikte yaşadıkları sıkıntıların başında yolların bozukluğu geliyordu.

Kürdistan Bölgesi Dokuzuncu Hükümet Kabinesi göreve başladığı ilk yıl içerisinde yol tamiratları ve yenileme çalışmaları için 166 milyar dinar ayırdı.

"Krizler projelerin önüne engel değil"

Başbakan Mesrur Barzani Süleymaniye 100 Metre yol temelini açma töreninde şu hususlara dikkat çekti:

“Bu proje değerli Süleymaniye kentimiz için hükümetimizin yapma kararı aldığı stratejik bir proje. Hükümetimiz hiç bir ayrım yapmaksızın bütün bölgelere hizmet etmeyi esas aldı. Fakat göreve başladıktan sonra bazı krizlerle karşı karşıya kaldık. Bu krizler hükümetimizin uygulamak istediği bazı projelerin zamanında yerine getirilmesine engel oldu. Ama bu başlatacağımız projeylede şunu ispatlıyoruzki hiç bir kriz ve engel hükümetimizin projeleri hayata geçirmesinin önünde engel teşkil etmeyecektir.

Bizim kabinemiz her kente ve her kesime eşit düzeyde hizmet etmeyi esas almaktadır. Kabine olarak Kürdistan Bölgesi’ndeki yol ve caddelerdeki tamirat ve yenileme çalışmalarınada önem verdik ve şimdiye kadar 79 yenileme projesi için 43 milyar dinar bütçe ayrıldı ve 70 gün içerisibde hayata geçirildi.”

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin talimatıyla Halepçe kenti için 30 milyar dinar bütçe hizmet projeleri için ayrıldı ve Halepçe kentinde elektrik sektörü, su, sulama, yol, okulların tamiratları ve farklı bir çok proje ile kent açısından en önemli projelerinden biri olan Tuqute Köprüsü’nü tamamlanması olacak.

Projelerin yüzde 35'i tamamlanma sürecinde

Tuqute Köprüsü, Halepçe kenti açısından çok stratejik bir öneme sahip ve şimdiye kadar projenin dizaynı tamamlanmış durumda. Ayrıca kentte su ve sulama ihtiyaçlarını karşılamak için bazı yenilenme projeleri tamamlanmış durumda.

Kürdistan Bölgesi Dokuzuncu Hükümeti açısından Raperin İdaresi’nde hayata geçirilecek en stratejik ve önemli proje Derbendi ile Ranya arasındaki köprünün tamamlanmasıdır. Bu projenin temeli 13 Ekim 2020’de Başbakan Mesrur Barzani tarafından atıldı ve şimdiye kadar köprünün % 35’I tamamlanmış durumda. Projenin bir buçuk yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Derbendi, Ranya ve Bingerd Köprü projesi Raperin idaresi açısında çok stratejik bir proje çünkü bu proje ile Raperin idaresi ile Dukan kenti yolları birleşecek ve buradan da Süleymaniye’ye gidiş – dönüşler daha rahat bir hal alacak.

Kürdistan'da yeni projeler yolda

Derbendi, Ranya – Bingerd Köprü projesinin temel atma projesinde bir konuşma yapan Başbakan Mesrur Barzani şunları dile getirdi:

“Bu köprü çok stratejik bir köprü olacak. Çünkü bölgede yaşayan bütün vatandaşlarımıza güzel hizmetler sunacak. Özellikle çiftçi vatandaşlarımızın ürünlerini pazarlara ulaştırabilmeleri için büyük rahatlık sağlayacak. Bunun yanısıra ticaret ve turizm açısından da çok önemli bir rol üstlenecek. Bu proje haricinde bölgede farklı bazı projeleri de hayata geçireceğiz. Örneğin Ranya ile Qeladize arasındaki 60 Metre otobanı, Ranya kentindeki okulların yenilenmesi ve meme kanseri merkezinin açılışı.”

Kifri – Kelar kentleri arasındaki otoban yol projesi Kürdistan Bölgesi Dokuzuncu Hükümet kabinesinin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en stratejik 10 projeden birisi olma özelliğinde. Bu proje Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatıyla başlatıldı ve halen devam etmekte. Projenin en geç 2 ay içerisinde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.