image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, birkaç gündür devam eden protesto gösterileriyle ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi, Irak ve dünyanın ekonomik krizden geçtiğini belirterek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, bu zorlu süreci atlatmak için her türlü çabayı gösterdiğine dikkat çekti.

Mesrur Barzani açıklamasında, anlaşmaya varmak için Bağdat hükümetine karşı anayasal çerçevede her türlü toleransı gösterdiklerini belirterek, bazılarının halkın duygularını, şahsi çıkarları için kullanarak Kürdistan halkının çıkarlarını savundukları iddiasında bulunduklarını kaydetti.

"Hükümet, zorlu yaşam koşulların farkında"

Yazılı açıklamasında, Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını elde etmesi için müzakerelerin devam ettiğini ve şimdiye kadar mali hakların Erbil hükümetine ödenmediğini vurgulayan Mesrur Barzani, “Şüphesiz Kürdistan Bölgesi Hükümeti, vatandaşların omuzlarındaki yükün ve zorlu yaşam koşullarının farkında” ifadesini kullandı.

Başbakan, barışçıl ve medeni gösterilerin yasalar çerçevesinde meşru bir hak olduğunu kaydederek, şiddet ve yıkıma başvurmanın meşru protesto hakkından farklı olduğunu belirtti.

"Saldırganlar yasalar çerçevesinde yargılanacak"

Protestocu saldırganlara yönelik tepki gösterilen açıklamada Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerinin, göstericilerin ve tüm halkın can güvenliğini korumakla yükümlü olduğunun altını çizen Başbakan, kamu malları, özel mülk ve parti binalarına saldıranların yasalar çerçevesinde yargılanacağını vurguladı.

Mesrur Barzani, yaşanan zorlu sürecin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin isteği dışında yaşandığı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak, Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini tehlikeye atmayı amaçlayan çaba ve mesajların etkisi altına girmemelerini istedi.

Ayrıca Başbakan açıklamasında, söz konusu zorlu sürecin aşılması için siyasi partilerin de destek olmasını isterken, istikrar ve Kürdistan Bölgesi’nin siyasi statüsünün korunmasının herkesin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.