image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün başkent Erbil’de  Hemin Grup’un gerçekleştirdiği 150 metre otobanın temel atma törenine katıldı. Törene, Turizm ve Şehircilik Bakanı Newroz Mevlud, Erbil Valisi Nevzat Hadi ve Hemin Grup Yönetim Kurulu Başkanı  Xalid  Xoşnaw  da katıldı.  

Barzani, krizlerin devam ettiği 4 yıllık süreçte direndiğinden dolayı Kürdistan Bölgesi halkına teşekkür ederek, “Zor günler geride kaldı, yarın bugünden daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, “150 metrelik” çevre yolu projesinin şehir için trafiği azalttığı gibi şehirlerarası bağlantı açısından da önemlidir. Erbil, komşu ülkelerin Kürdistan Bölgesi ve Irak ile olan uluslararası karayolların geçiş güzergahıdır. Erbil, Kürdistan açısından stratejik öneme sahip. Erbil kenti Türkiye-Irak-İran arasındaki ticaret akışının olduğu yol üzerinde bulunması açısından stratejik bir öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Başbakan, “Bütçemizi kestiler, IŞİD terör örgütünün saldırılarına sığındılar. Karşıt politikalarını planlı bir şekilde uyguladılar. Fakat Peşmerge’nin yiğitliği ve Kürdistan halkının metaneti ve direnişi sayesinde tüm bu baskılar bertaraf edildi. Hiçbir hükümet bu baskılara 5 yıl dahi dayanamaz” dedi.