image

PeyamaKurd- Başbakan ve KDP Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP), güçlenmesinin Kürdistan’ın güçlenmesi anlamına geldiğini söyledi. 

 KDP, Irak Parlamentosu seçimlerine katılacak adaylarını bugün başkent Erbil’de tanıttı. 

Tanıtım programına katılan Neçirvan Barzani, burada yaptığı konuşmada, “Partimiz güçlü bir şekilde Bağdat’ta hazır olacak” dedi. 

KDP’nin her daim barışçıl yollarla amaçlarına ulaştığını belirten Barzani, “Partimiz bölgede birgün bile savaşın yaşanmasını istemiyor. Son yaşanan olaylarda KDP olmasaydı Kürdistan Bölgesi’nin başına gelecekleri kimse bilemezdi” diye konuştu.

Partisinin, Kürdistan Bölgesi’nin haklarından hiçbir zaman taviz vermediğini ve vermeyeceğini vurgulayan Neçirvan Barzani, “Partimiz Mele Mustafa Barzani’nin izindedir. Bu yolda da faaliyetlerini sürdürecektir” ifadelerini kullandı. 

Neçirvan Barzani, şunları söyledi:

“Bu parti en zor şartlarda Kürdistan halkının desteğiyle ayakta kaldı ve yine ayakta kalacaktır. Partimiz Kürdistan’ın en büyük partisidir ve böyle olmaya sürdürecektir. Partimizin her zamankinden daha güçlü olması gerekiyor.”

“Partimiz güçlü oldukça, Kürdistan daha barışçıl ve huzurlu olacaktır” diyen Barzani, konuşmasında şunlara yer verdi:

“KDP birinci güçtür ve öyle olmayı da sürdürecek. Çok iyi bilinsin; partimiz birlik içerisindedir. Tek liderimiz var. Başkanımızın izinde Kürdistan’ın hedeflerine kavuşması için çalışacağız. Partimiz Kürdistan’ın tüm haklarını anayasa çerçevesinde elde etmeyi sürdürecektir.

Başkan Barzani olmasaydı Kürtlerin hakları Irak Anayasası’nda kabul görmeyecekti! Partimizin ve Sayın Başkanımız Barzani sayesinde Irak’ta Kürtlerin lehine büyük kazanımlar sağlanarak, haklarımız anayasada yer aldı. Başta 140. Madde olmak üzere anayasanın tamamının uygulanması için çalışacağız. Irak tüm bileşenlerin haklarını gözönüne almadıkça başarılı olamayacaktır. Seçim günü tek oy bile bizim için önemlidir. Başarılı bir sonuç için hepimiz birlikte sandığa gideceğiz. Bu seçimde ve gelecek seçimlerde de birinci parti olacağız.”