image

PeyamaKurd- Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Neçirvan Barzani, Erbil-Ankara ilişkilerinin normale dönmesi için Türkiye'den daha ileri adımlar beklediklerini ifade etti. 

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından basın açıklaması yaptı.

Başbakan seçim propaganda sürecinin başlaması ile birlikte seçim kampanyalarının güvenlik içerisinde, birlikte yaşam kültürü çerçevesinde şiddetten uzak gerçekleştirilmesini umut ettiklerini söyleyerek hükümet olarak gerekli güvenlik tedbirlerin alınmasının toplantıda konuşulduğunu vurguladı. 

Başbakan’ın konuşmalarından bazı başlıklar:

*Kürdistan Bölgesi’nden bir heyetin Bağdat’a gideceği haberlerini basından duydum. Bu konuda henüz alınan bir karar yok. Şuan Bağdat bir ziyaret söz konusu değil. Ancak Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Bağdat’ı ziyaret edebiliriz ve Bağdat’tan da heyet kabul edebiliriz

*Türkiye’nin Süleymaniye’ye yeniden uçak seferlerini başlatması için Ankara ile diyaloglarımız sürüyor.

*Kürdistan Bölgesi hükümetinin ABD ve Bağdat ile Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Bölgeler’e Peşmerge’nin dönmesi konusu resmi olarak görüşülmüyor. Hükümet olarak bu bölelerin güvenliği için endişeliyiz.

Normalleşmeye doğru giden Erbil ile Ankara ilişkilerinin daha da normalleşmesi için Ankara’dan daha ileri adımlar bekliyoruz.Türkiye Kürdistan Bölgesi için önemli bir ülke.

 

Ayrıntılar geliyor