image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nde 28 yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakasının bulunduğunu dile getiren Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, virüs kaynaklı bir vatandaşın yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, coronavirüsle mücadele ve alınan tedbirlerle ilgili vatandaşlara hitap etti.

Başbakan açıklamasında, “Bizim, vatandaşlarımıza karşı, vatandaşlarımızın da kendilerine ve başkalarına karşı sorumluluğu var” diyerek, hükümet olarak her türlü tedbiri aldıklarını dile getirdi.

Başbakan Kürdistan'da alınan tedbirlere dikkat çekti

Mesrur Barzani, şimdiye kadar alınan tedbirlere uymalarından dolayı vatandaşlara teşekkür ederek, coronavirüsle mücadele kapsamında hem dış ülkelerle hem de ülke içinde seyahatlere kısıtlama getirdiklerini belirtti.

“İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, polis ve asayiş güçleri, ilgili tüm kurumlara ve bu zorlu süreci atlatabilmek için canlarını tehlikeye atan sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum” diyen Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde 28 yeni tip coronavirüs vakasının bulunduğunu ve virüs kaynaklı bir vatandaşın hayatını kaybettiği vurguladı.

Yaşamını yitiren vatandaşın yakınlarına bağsağılığı, hastalara da acil şifalar dileyen Başbakan, vatandaşlardan Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlere uyulmasının önemine dikkat çekti. 

Vatandaşlara ellerini sıkça yıkamaları ve gereksiz temaslardan kaçınmaları uyarısında bulunan Başbakan Barzani, “Coronavirüs şüphesi taşıyan vatandaşlarımızın 122 numaralı hattı arayarak ilgili kurumlarla ileteşime geçmesi son derece önemli” sözlerine yer verdi.

"Tehlikeyi tedbirlere uyarak atlatacağız..."

Başbakan açıklamalarında, Coronavirüs salgının çok ciddi bir tehlike olduğunu ifade ederek, “Ancak sizin de bildiğiniz gibi, daha önce onlarca kez baskı, terör ve diktatörlük gibi tehlikelerle karşı karşıya kaldık ve neticede bunların üstesinden gelmeyi başardık. Coronavirüs tehlikesini de birlik beraberlik içerisinde, tedbirlere uyarak atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kürdistan'da hükümet kurumlarının denetleme faaliyetlerine devam edeceğini belirten Başbakan, vatandaşların sağlığının kendileri açısından en önemli öncelik olduğunu belirtti.

Ayrıca Başbakan konuşmalarının devamında, salgının Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine etkilerini sınırlı tutmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeyi sürdüreceklerini ifade ederek, tüm siyasi taraflardan hükümete gerekli tedbirlerin uygulanması konusunda destek çağrısında bulundu.