image

PeyamaKurd - Belarus ile Polonya sınırındaki göçmenlerin insani durumundan endişe duyduklarını ifade eden Barzani Yardım Vakfı (BCF), göçmenlerin birçoğunun Kürt ve Irak vatandaşı olduğunu kaydetti.

Son günlerde yaşanan göçmen krizine yönelik BCF tarafından yapılan yazılı açıklamada, göçün uluslararası bir sorun olduğu ve göçlerde genelde kadın ve çocukların bedel ödediği kaydedilirken, göçmenlerin öldüğü, aç kaldığı ve çeşitli sorunlar yaşadığına dikkat çekildi.

"Sınırda büyük felaket yaşanabilir"

Yazılı açıklamada, Belarus-Polonya sınırında çok sayıda göçmenin her hangi bir korunak olmaksızın soğuk hava ve yağmur altında zor günler geçirdiği vurgulanarak, havaların soğukluk derecesinin artmasıyla söz konusu sınırda büyük felaket yaşanması tehlikesinin olduğuna değinildi.

Açıklamada, BCF olarak söz konusu sınırdaki göçmenlere insani yardım ulaştırmak için Belarus’un Bağdat Büyükelçiliği, Polonya Dışişleri Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Polonya Temsilcili ve Irak’ın Polonya’daki Büyükelçiliği ile irtibat kurduklarını kaydederek, şimdiye kadar herhangi bir olumlu cevap alamadıkları ifade edildi.

Göçmenlere yönelik insani yardım kuruluşlarına çağrı!

BCF açıklamasında, ülkelere ve insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulunarak, sınırdaki göçmenlere hep birlikte destek olunmasının insani bir sorumluluk olduğunu belirterek, uluslararası kuruluşların göçmenlerin can güvenliği için harekete geçmesi gerektiğine işaret etti.

Ayrıca açıklamada, AB sınırındaki göçmenlerin insan haklarına aykırı muameleyle karşı karşıya kalmasına izin verilmemesini isteyen BCF, göçmenlerin yasalar çerçevesinde sığınaklarının olması gerektiği ve bu şekilde temel ihtiyaçlarını karşılayabileceklerine vurgu yaptı.