image

PeyamaKurd - Barzani Yardım Vakfı (BCF) Başkanı Musa Ahmed, Kürdistan Bölgesi’nde bir milyon sığınmacı ve mülteci olduğunu ve mültecilere yönelik uluslararası yardımlar azaldığını açıkladı.

Bir haber bültenine katılan Barzani Yardım Vakfı (BCF) Başkanı Musa Ahmed, Kürdistan Bölgesi’ndeki sığınmacı ve mültecilerin durumuyla alakalı değerlendirmeler yaptı.

Kürdistan Bölgesi’nde bir milyon sığınmacı ve mülteci olduğunun altını çizen Musa Ahmed, sığınmacı ve mültecilere yönelik uluslararası yardımlar azaldığına dikkat çekti.

Ahmed, mültecilere yönelik uluslararası yardımların azalmasının sebebiyle alakalı olarak “Kuşkusuz Ukrayna savaşı ve Afganistan sorunu bu yardımların azalmasında etkili oldu. Kürdistan Bölgesi’nde uluslararası yardım kuruluşlarının sayısı da Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kuruluşların yardımları da azaldı” sözlerini dile getirdi.

"Bağdat, Rojavalı mültecilere hiçbir yardımda bulunmadı"

Kürdistan Bölgesi’ndeki sığınmacı ve mültecilerin çoğunun kampların dışında yaşadığını belirten Ahmed, “Rojavalı 218 bin Kürt’ün 80 bini kamplarda yaşıyor, diğerleri kampların dışında. Uzun süredir kampların dışında yaşayanlara yemek ve diğer yardımlarda bulunulmuyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin mültecilere yardımlarının devam ettiğini belirten BCF Başkanı, Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani’nin bu konudaki hassasiyetinin ne denli olduğunu vurguladı.

Bağdat hükümetinin en yetkili kurumu dahi Rojavalı mültecilere hiçbir yardımda bulunmadığını BCF Başkanı, Rojava yetkililerinin bu konuda birçok sorun çıkardığını da belirtti.