image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil’de bulunan Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Barzani, Kürdistan Bölgesi'ndeki Türk yatırım fırsatlarının çok çeşitli olduğunu ve Türkiye’nin Irak'a açılan büyük pazarının Kürdistan Bölgesi’nden geçtiğini dile getirdi. Barzani ayrıca Türkiye'nin yeni strateji ve düşüncesinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta daha fazla ticaret ve yatırıma önem verilmesini biçimde olması gerektiğini kaydetti.

"Genişlemeyi engeleyen sorunlar kaldırılmalı" 

Kürdistan Bölgesi ve Irak ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Barzani ve Muş, iki taraf arasında ticaret ve ekonomik alanlarda genişlemeyi engeleyen sorunların kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerini stratejik ve önemli bulduklarını dile getiren Barzani, Kürdistan Bölgesi'ndeki yatırım yasasının yabancı yatırımı teşvik eden dostane bir yasa olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'ndeki ticari ilişkilerini ve ekonomik faaliyetlerini genişletme arzusuna vurgu yapan Bakan Mehemt Muş ise, Türk yatırımlarının bölgedeki başarısının Kürdistan Bölgesi’nde de tekrar etmesini ve buradan Irak'ın diğer tüm bölgelerine yayılmasını istediklerini dile getirdi.