image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, İngiliz The Times gazetesine, “Kürdistan, liberal müdahalenin zaferle sonuçlanabileceğini kanıtladı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Barzani, Afganistan’da yaşanan gelişmeleri 1991 senesinde Kürdistan Bölgesi’ne yapılan müdahale ile kıyasladığı yazısında, tüm müdahale biçimlerinin “kötü” olmadığını, Kürdistan’daki ılımlı örneğin zaferle sonuçlandığını söyledi. 

Nerçirvan Barzani yazısını şöyle sürdürdü, “Batı'nın Afganistan'dan aceleyle çekilmesi, liberal müdahalecilik tartışmasını yeniden alevlendirdi. Ancak bu tartışma genellikle tüm müdahalelerin kötü olmadığı gerçeğini gözden kaçırıyor. 1991 yılında İngiltere, ABD, Fransa ve diğer ülkelerin Irak Kürdistanı'nda attığı adım yüz binlerce vatandaşımı Saddam Hüseyin tarafından öldürülmekten kurtardı." 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani şöyle devam etti: 

"John Major'ın temel fikri olan Huzuru Sağlama Operasyonu ve ardından gelen uçuşa yasak bölge kararı, Kürdistan'ı 12 yıl boyunca korudu. Bu çaba, seçimlere gitmek, parlamento ve hükümet kurumlarını oluşturmak ve meşru bir askeri güç olan Peşmerge'nin görevlerine devam edebilmesi için göreceli bir güvenlik ortamı sağladı.

Irak 2003'te özgürleştirildiğinde, Baasçılar tarafından yerle bir edilen binlerce köyü yeniden inşa ettik. Saha sonra petrol endüstrisi ve yükselen piyasa ekonomisi yarattık. Kısacası, 30 yıl önceki müdahale ülkemizi geliştirmek için bize yol açtı.”

Bugün de Kürdistan ve İngiltere halklarının terörle mücadele ve ekonomide işbirliği içerisinde olan iki dost olduğunu dile getiren Neçirvan Barzani, bu hafta Londra’ya yaptığı ziyaretin bu derin işbirliğine, Kürdistan'daki İngiliz yatırımlarına, Kürt erkek ve kız çocuklarının İngiliz üniversitelerinde eğitim görme arzusuna ve Birleşik Krallık‘ta büyüyen Kürt diasporasına yansıyan bu derin ortaklığa vurgu olduğunu söyledi.

"Teröre karşı ortak savaşımız bitmedi"

Barzani devamında şu sözleri kullandı, “Ancak teröre karşı ortak savaşımız bitmedi ve stratejik bir istikrara ihtiyacımız var. IŞİD Irak'ta, Suriye'de ve başka yerlerde hala varlığını sürdürüyor.

Gördüğümüz gibi, Taliban, düşmanlarını güçlerini Afganistan'dan çekene kadar durdu. IŞİD de acele davranmıyor, pes etmiyor. Peşmerge, Irak ve Batılı güçlerle birlikte bu tehdide karşı savaşmaya devam ediyor. Çünkü geleceğimiz ve müttefiklerimizin güvenliği ki geçmiş yıllarda ülkelerinde şok terör eylemleri gerçekleştirildi, buna bağlıdır." 

Kürdistan'ın “özgürlük ile baskı, umut ile karanlık arasındaki savaşın ön saflarında yer aldığını” dile getiren Barzani, “Radikal ve terörist gruplar bizi ve yaşam biçimimizi tehdit ediyor. Buna ragmen biz güvenli bir liman ve karşılıklı bir birini kabul için bir sığınak olmaya devam ediyoruz. IŞİD’den kaçan bir milyona yakın Suriyeli ve Iraklı mülteciye ev sahipliği yapıyoruz ve eğer onlara kapılarımızı açmasaydık ya öleceklerdi ya da Avrupa'ya kaçan göçmen dalgasına katılacaklardı. Biz, Hıristiyanlar, Yezidiler, Müslümanlar ve tüm inançlardan takipçilerini ağırlıyoruz” dedi. 

"Afganistan'da yaşananlar gelecekte daha sıcak tartışılacak" 

Neçirvan Barzani, yazısını, “Afganistan'da yaşananlarla ilgili tartışmalar gelecekte daha sıcak bir şekilde tartışılacak. Ancak Kürdistan'daki müdahale İngiltere ve insanlık adına başarılı oldu. Bir tarafın hatalarından ders çıkarılması gerektiği doğrudur, ancak diğer bir tarafın başarısı da ciddi görülmeli ve hak ettiği gibi onure edilmelidir” diye yazdı.