image

PeyamaKurd- Guwer-Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Sirwan Barzani Pavel Talabani ile Aras Cengi’nin ihanetlerini kabul ettiklerini ve araştırmaya gerek kalmadığını söyledi.

“Kürdistan’ın sırtına saplanmış zehirli hançer”

Barzani Dengê Amerîka Kürtçe servisine yaptığı açıklamada, Kürdistan bağımsızlık referandumunun Kerkük’ün işgali için sadece bir bahane olarak gösterildiğini ve ihanetçilerin yardımıyla Kerkük'ü işgal planının daha önce hazırlandığını açıkladı.

16 Ekim ihanetini, ‘Kürt ve Kürdistan’ın sırtına saplanmış zehirli bir hançer’ olarak tanımlayan Barzani, ihanetçilerin ticaret ve birkaç tanker petrol için Kerkük ve diğer Kürdistani bölgeleri sattığını ifade etti.

İhanetçi grup dışında kimsenin yapılacak olan ihanetten haberdar olmadığını söyleyen Peşmerge komutanı, ihanetçi grubun şehitler olacak bahanesiyle savaş cephelerinden çekildiğini aktararak: “Savaş halinde cepheleri bırakmak mı gerekiyor? Ve Çin ile Avrupa’ya savaş var bizi öldürecekleri mi diyeceğiz?”

“İhanetlerini itiraf ettiler”

16 Ekim’de hayata geçirilmeye çalışılan planın büyüklüğüne de değinen Sirwan Barzani, “16 Ekim’de hedef Kürdistan Bölgesini ortadan kaldırmaktı. Ancak Peşmerge güçleri kendi canı ve kanıyla Haşdi Şabi ve destekçilerinin planını Pırde, Mahmur, Mahmudiye ve Sıhela’da kırdı.”

Pavel Talabani ile Aras Cengi’nin kendi televizyonlarında yaptıkları ihaneti itiraf ettiklerini belirten Sirwan Barzani, dolayısıyla araştırma ve soruşturmaya da gerek kalmadığını söyledi.

Sirwan Barzani sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk ile Peşmerge’nin ihanetçileri yargılaması gerekiyor. Şehit yakınları da parlamentonun soruşturmasını beklemeden dava açmalı, hukuk yollarına başvurmalılar. Çünkü ihanetçilerin kendileri yaptıkları ihaneti itiraf ettiler ve ortaya çıkan videolarda da ihanetçilerin cephelerde oldukları görülüyor.”