image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerdeki (140’ıncı Madde içinde yer alan bölgeler) sorunların çözümü için Bağdat yönetiminin bir komite oluşturduğunu dile getirdi.

Basın toplantısında konuşan Haddad, yasal olmayan hiçbir yabancı silahlı gücün Irak’ta varlık göstermemesi gerektiğini söyledi. 

Irak Anayasası’nın 140’ncı maddesi kapsamındaki Kürdistani bölgelerdeki sorunların çözümü için Irak hükümeti tarafından bir komitenin kurulduğunu belirten Haddad, sorunların kısa sürede çözülmesi için Birleşmiş Milletler’le (BM) birkaç toplantının yapıldığını kaydetti.

Kürdistan Bölgesi’nde ve Irak’ta bulunan yabancı silahlı güçlere çağrı yapan Haddad, “Bağdat ve Erbil'e sorun yaratmamaları ve bölgenin durumunu gözönünde bulundurmaları gerekiyor. Çünkü Irak ve Kürdistan Bölgesi bir savaşı ve farklı ağır sorunları kaldırabilecek durumda değil” söyledi.

Haddad ayrıca, “Bağdat hükümeti tek başına Kürdistani bölgelerdeki sorunlarını çözemez. Bu bölgelerdeki sorunların çözümü Peşmerge ile Iraklı güçlerin birlikte geri dönmesiyle olur” diye belirtti.