image

PeyamaKurd-Irak Hükümeti, Kürdistan Bölgesinin 2018 yılı bütçesindeki payını artırıyor. Irak Temsilciler Meclisi Yasa Komisyonundan bir parlamenter, konuyla ilgili yeni bilgiler ortaya koyarak, bu yılki bütçe onaylandığı şekli ile hayata geçirilirse, ayda 450 milyar Irak Dinarın Kürdistan Bölgesine gönderilebileceğini açıkladı.

Irak Temsilciler Meclisi Yasa Komisyonu üyesi Emin Bekir, basına yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi bütçe yasasına bağlı kalırsa, Bağdat tarafından aylık olarak gönderilecek paranın arttırılabileceğini, düzenli olarak her ay yaklaşık 450 milyar dinar gönderileceğini söyledi. Bütçe yasasının 10. maddesine göre de Kürdistan Bölgesi gelirini Bağdat'a iade etmesi gerektiğini vurguladı.

Irak Hükümeti geçen ay memurların maaşlarının ödenmesi için Kürdistan Bölgesine 317 milyar Irak dinarının (267 milyon $) nakit toplamını transfer etti. Söz konusu paranın gönderilmesi ve Kürdistan Bölgesinin bütçedeki payıyla ilgili de konuşan Bekir, aylık 317 milyar dinarın gönderilmesinde bu yılki bütçe yasası temel alınmamış. Bu konunun Bağdat hükümetince kullanılan siyasi yetki ve para politikasına bağlı olduğunu ifade etti.

Bağdat Hükümeti'nin şartlarıyla ilgi açıklamalarda bulunan Emin Bekir, Kürdistan Bölesi Hükümetinin şimdiye kadar Bağdat'ın şartlarını yerine getirmediğini, temel şartın Kürdistan Bölgesinin tüm gelirlerini Bağdat'a iade etmesi idi.