image

PeyamaKurd - Eş Başkanlık görevinden alınan ve partisinden ihraç edilen Lahur Şêx Cengî’ye ait tonlarca altına Bafil Talabani tarafından el konuldu.

YNK ‘yeni başkanı’ Bafil Talabani, eski Eş Başkan Lahur Şêx Cengî’yi kendisini zehirlemek ve parti içerisinde darbe yapma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle görevini dondurduğunu açıkladı. Ardından YNK Politbürosu Lahur Cengi’nin YNK içerisindeki tüm görevlerinden azlederek partiden ihraç etti.

Gelen bilgilere göre Lahur Talabani’ye ait olduğu ifade edilen ve Süleymaniye’nin Serçınar Tepesi’ndeki Lalezar Otelde saklanmış tonlarca altına Bafil Talabani tarafından el konuldu. Lahur Cengi’nin altınları yurtdışına kaçırmak için hazırladığı ve bunu öğrenen Bafil Talabani’nin Dilêr Seyîd Mecîd isimli YNK’li yöneticinin yardımıyla altınlara el koyduğu kaydedilen bilgiler arasında. 

Bafil Talabani’ye yakın medyada yer alan haberlere göre; 20 ton altına el konuldu ve söz konusu altınların ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bundan bir süre önce de Lahor Cengi ile kardeşlerinin Kürdistan Bölgesi ile Körfez ülkeleri arasında altın kaçakçılığı yaptığı ortaya çıkmış, Süleymaniye asayişi kaçak altınalara el koyarak kentin bütçesine aktarmıştı.