image

PeyamKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Askeri İşler Danışmanı Babekir Zebari, Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’i ciddi tehdit olarak görmeye başladığını ve saldırılarını bu çerçevede arttırdığını belirtti.

Son günlerde Mahmur ve çevresinde terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonlarını artıran Koalisyon güçlerine dikkat çeken Zebari Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) resmi internet sitesine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Koalisyon güçleri IŞİD'in varlığını ciddi olarak değerlendirdikten sonra uçaklarla IŞİD’in üstlenme alanlarını bombalamaya karar verdiler. IŞİD ciddi bir tehdit haline geldi, bu nedenle koalisyon güçleri uçakları tarafından bu üstlenme alanları sık sık bombalanıyor.”

Zebari açıklamasında ayrıca “Ne yazık ki IŞİD yeniden aktif hale geldi. Her geçen gün hareketliliği arttı” ifadesini kullandı.

Zebari, IŞİD’in yeniden canlanmasının temel nedeninin Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürdistani bölgelerde bir güvenlik boşluğu olduğunu ve Irak ordusunun bu bölgelerde Peşmerge Güçleri ile ortak bir gücün kurulmasını istemediğini, IŞİD’in de bu boşluktan yararlandığını kaydetti.