image

PeyamaKurd -Türkiye’de 24 Haziran 2018 günü seçime gidilecek. Seçim günü yaklaştıkça partiler bir taraftan cumhurbaşkanlığı adaylarını açıklarken, diğer taraftan ise ittifak olarak hareket etme yoluna giriştirler. Bilindiği gibi 02.05.2018 tarihinde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T), Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan İslami Hareketi (Azadi Harekatı), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) bir açıklama yaparak "Kürdistani Seçim İttifakı" ismiyle bir blok oluşturduklarını duyurmuşlardı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Diyarbakır'da seçim için ittifak kararı alan 5 Kürt siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldi. Buldan, Kürtler'in ortak bir ittifak kurmasının önemli olduğunu belirterek, “Kürt partilerinin kendilerine yönelik taleplerin olumlu olduğunu” söyledi. Konuya ilişkin PeyamaKurd’a birtakım değerlendirmelerde bulunan Azadi Harekatı Başkanı Ayetullah Aşiti, “ Asıl amacımız Kurdi blokun oluşması idi” dedi.

Ayetullah Aşiti, yeni oluşturulan Kurdi bloka ilişkin HDP ve HÜDA-PAR ile görüştüklerini dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “ Kurdi Blokta bizler elimizden geldiğince birliktelik olabilmesi için kapıları çalıyoruz. HÜDA-PAR’ı ziyarete gidince çok sıcak karşılandık. Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu bize, Kurdi duruşun çok önemli olduğunu belirterek "Kürtleri bilerek saf dışı bıraktılar" dedi. Diğer yandan HDP’yi ziyaret ettiğimiz zaman da sıcak karşılandık. Bu istem ve taleplerimizin kendilerinin de programında olduğunu ayrıca bunları görüşüp bizi bilgilendireceklerini tarafımıza ilettiler.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kimi destekleyeceklerine ilişkin ise Aşiti, “Hedefimiz şu an vekil olarak girmek. Kimi destekleyeceğimizi henüz kararlaştırmadık. Lakin bunun için neler olur bilemeyiz. Önümüzdeki süreçte gelişmelere göre toplantılar düzenleyip ortak kararlar alacağız. Bizim asıl amacımız Kurdi bloğun oluşması ve birlikteliğin olmasıydı. Bunu hayata geçirip uygulayacağız. Önemli olan Kürtlerin bir araya gelmesidir. Seçimlere girmesek bile bu önemli değil” ifadelerini kullandı.