image

PeyamaKurd - Avustralya’nın Bağdat Büyükelçisi Paula Ganly ile bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Avustralya ile tüm alanlarda ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edilen Avustralya’nın Bağdat Büyükelçisi Paula Ganly göreve başlamasının ardından ilk defa Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret ediyor.

Neçirvan Barzani görüşmede, Ganly’yi göreve başlamasından ötürü tebrik ederek, Kürdistan Bölgesi’nin Avustralya ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğine dikkat çekti.

Ayrıca görüşmede Neçirvan Barzani, IŞİD’e karşı mücadelede Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğinden ötürü Avustralya’ya teşekkür etti.

Sığınmacılara ev sahipliği nedeniyle Kürdistan'a teşekkür

Avustralya’nın Bağdat Büyükelçisi Ganly ise görüşmede, ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin durumunu önemsediğini kaydederek, ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Büyükelçi Ganly, Peşmerge’nin IŞİD’le mücadeledeki rolünden övgüyle bahsederek, Ezidi ve Hristiyan sığınmacılar başta olmak üzere çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapmasından ötürü Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür etti.

Öte yandan görüşmede, terörle mücadele ve IŞİD’in tekrar ayaklanması tehlikesinin yanı sıra Kovid-19’la mücadele süreci, aşılama süreci, Irak’ın geleceği, Erbil-Bağdat ilişkileri ve bölgesel meseleler de konuşuldu.