image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye'ye yaptığı ziyarette başkent Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Neçirvan Barzani'nin Ankara'yı ziyaretine ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığından bir açıklama yayımlandı. Neçirvan Barzani, burada Erdoğan ile görüştü.

Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki ilişkiler ele alındı!

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı açıklamasında görüşmeye dair şu değerlendirmelere yer verildi:

“Görüşmede Irak ve Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi gelişmeler, 9’uncu hükümet kabinesinin göreve başlamasından sonraki dönemde Erbil-Bağdat ilişkileri, taraflar arasındaki sorunların çözüm imkanlarının yanı sıra, Irak, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasında enerji alanındaki yardımlaşma imkanları ele alındı."

Neçirvan Barzani ve Erdoğan görüşmesinde, ticaret ve ekonomi başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişklerin her alanda geliştirilmesine vurgu yaptığı belirtilen açıklamada başta Avrupa olmak üzere dünyada ortaya çıkan enerji ve gaz sıkıntısına vurgu yapıldı.

Sınır güvenliği ve IŞİD'le mücadeleye vurgu!

Söz konusu boşluğun doldurulmasında aktif bir rol üstlenmek için yardımlaşmanın önemine dikkat çekilen açıklamaya göre görüşmede ayrıca Irak, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki sınır güvenliği konusunda işbirliği, terör örgütü IŞİD'le mücadeledeki son gelişmeler, Irak ve Suriye’de IŞİD tehdidiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.