image

PeyamaKurd- Geçmiş dönemlerde, eleştirmenler eski Cumhurbaşkanı George W. Bush'u daha iyi bir Irak inşa etmenin mümkün olduğunu düşündüğü  için eleştirdiler. Ancak, yıllarca süren mücadeleden sonra, Bush’un hayalinin gerçek olma potansiyeline sahip olduğu görüldü.  Washington Times gazetesi bu hafta yayınladığı analiz haberinde Kürdistan’a övgüler yağdırdı. Gazete, “Şimdi Irak , Sünniler, Şii ve Kürdistan'ın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin bir dostu olan ılımlı bir başbakan Adel Abdul Mehdi'ye de sahip. Ve ilk defa, Kürtler tarafından birkaç bakanlık görevi de yürütülecek. Kürdistan, Irak gibi değil” ifadelerini kullandı.

Kürdistan'ın Bağımsızlık Referandumu'ndan yaklaşık bir yıl sonra, Kürdistan için sırada ne var?

Irak'taki bir kaynağa göre, Kürdistan Bölgesi Irak hükümetine bütçedeki hak ettikleri pay(lar)ını alabilecekleri ve Irak anayasasında öngörülen tüm haklarını elde edebilecekleri umuduyla katıldı. 

Kürdistan Bölgesi,

A) “Hükümetten eşit pay

B) Herhangi bir karar verilmeden önce her iki taraf arasında adil bir denge ve

C) Konsensüs” istiyor.

Kürdistanlılar bu hedefleri elde etmezse, referandumu uygulamaya koyacaklar. 

Fakat Kürdistan'ın bu kez haklarını elde etme ihtimalleri konusunda bazı sebepler var.

2015 yılında yeni Irak başbakanı, Irak'ı üç kısma ayırmanın daha iyi olacağını belirtti. Çünkü  Irak’ın birliğinin işe yaramadığını düşünüyordu. Abadi aynı zamanda, Barzani ailesinin de yakın dostudur.

“Başbakan Neçirvan Barzani’den diplomasi örneği”

Kürdistan, Bağdat'ta çok uzun zaman önce meydana gelen rejim değişikliğini teşvik etmede önemli bir rol oynadı. Gerçekten de,

Bağdat'ta değişme yolu Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ve Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani'nin diplomasisi ile başladı.

“Şüphesiz ki Kerkük'ü Abadi ve İran'a teslim eden KDP değildi”

Sayın Barzani'nin diplomasisi sayesinde, ambargolar sona erdi ve daha önce kapatılan tüm havaalanları açıldı. Dahası, çabaları sayesinde mali kriz azaldı ve ekonomi gelişti.

Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) rakip olanlar Irak Başbakanı Haydar Abadi ile ittifaka gittiler.  Çünkü, Kürdistan bölgesinin Irak'ın geri kalanına boyun eğmesini istiyorlardı. Sayın Barzani, Peşmerge güçlerinin Pirde ve Şengal yakınlarındaki ilerlemelerini durdurmasıyla olayları durdurmaya çalıştı. Şüphesiz ki Kerkük'ü Abadi ve İran'a teslim eden KDP değildi.

“Iraklılar, Kürtlerin özgürlük mücadelesine tanık oldular”

Barzani'nin halkının hakları için nasıl savaştığına tanıklık ettikten sonra Irak'taki diğer gruplar, Abadi'nin yolsuzluğuna ve İran'ın ülke içindeki müdahalesine karşı isyan etmeye başladılar. Iraklılar, Kürtlerin ülkenin kuzey kesiminde özgürlük için savaştıklarına tanık oldular. Kürdistan Başbakanı Göstericilerden biri, “Kürtler bana ilham verdi” diyordu. Halk Kürtlerin mücadelesinden sonra Irak’ta yolsuzluklara karşı cesaret kazandı ve protestolara başladı.  

“Erbil Orta Doğu’nun tamamı için en iyi 5. Şehir”

Irak halkı, Kürdistan bölgesi ile Irak'ın geri kalanı arasındaki zıtlığın çok net olduğunu anladı. 

Erbil, Orta Doğu bölgesinin tamamı için beşinci en iyi şehir. 

Kürdistan bölgesinde, güzel parklar ve alışveriş merkezleri bulunurken, Irak halkı Bağdat'ın “çöplük ve kirli” olduğunu ifade etti. Yerliler, orada herhangi bir hizmet almadıklarından şikayet ediyorlar. 

“Kürdistan’da kızların ölmesi mümkün değil”

Kızlar Irak'ta her zaman öldürülür ama Kürdistan'da mümkün değil. 

Tara Fares (Manken), Kürdistan'da kendisi için güvenli bir sığınak buldu ama ziyaret için Bağdat'a gittikten sonra öldürüldü.

Irak halkı ezilmekten bıktı ve oy verdiklerinde mevcut gerçeklikleri için öfkelerini dile getirdiler. Sayın Neçirvan Barzani'nin bir zamanlar belirttiği gibi, “Daha iyi bir gelecek ve refah için tek yol birlik olmaktır. Davamızı savunma hakkına sahibiz, herhangi bir senaryo için hazırız ve daha önce de belirttiğimiz gibi sorunlarımızı diyalog yoluyla barışçıl bir şekilde çözmeyi tercih ediyoruz.”

 

| Yazının Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.