image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na seçilen Neçirvan Barzani’yi kutlayan AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, “Başkanlığı’nın iki taraf arasındaki sosyal, siyasal, ekonomik ilişkilerin ileriye taşınmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” ifadesini kullandı. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Eker, “Birkaç gün önce Irak Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na seçilen Neçirvan Barzani’yi kutluyorum. Başkanlığı’nın iki taraf arasındaki sosyal, siyasal, ekonomik ilişkilerin ileriye taşınmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Türkiye için de, Irak Kürdistan Bölgesi için de iyilik ve güzelliklere vesile olur İnşallah” sözlerine yer verdi. 

“Neçirvan Barzani’nin ailesinden, babasından, amcasından ve partisinden gelen tecrübesi var, bilgili bir insan” diyen Mehdi Eker, açıklamasında şunları dile getirdi, “Aynı zamanda kendisinin de Türkiye ile ilişkileri her zaman olumlu olmuştur. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine hizmet etmesini umuyorum. Bu da Türkiye’yi ve Irak Kürdistan Bölgesi’ni ileriye götürecektir." 

Kürdistan Parlamentosu, 28 Mayıs’ta 81 parlamenterin katıldığı oylamada 68 oyla Neçirvan Barzani’yi Kürdistan Bölgesi Başkanı seçti.