image

PeyamaKurd- İsviçre'nin Cenevre kentinde TSK’nın Efrin’e düzenlediği operasyonlara ilişkin Efrin ile Dayanışma Platformu, bir konferans düzenledi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Müslim, İsviçre’de katıldığı konferansta Batı’ya, “Türkiye, sizin ona verdiğiniz silahlarla bizim kanımızı akıtıyor” dedi. 

Müslim konuşmasında: 

“Şam’dan ve Suriye’nin diğer bölgelerinden bütün radikal gruplar İdlip getirildiler. Bu durum, Cenevre veya diğer görüşmelerde varılan mutabakatlarla yapıldı. Şimdi de bu gruplar burada bitirilmek isteniyor. Erdoğan hükümeti ise, bu grupları Efrin’e yerleştirmek istiyor. Bu şekilde bu bölgeyi aslında herkese karşı kullanmak istiyor. Demografik yapısını değiştirerek buradaki Kürtlere karşı kullanmak istiyor. Buradaki cihatçı gruplar üzerinden Avrupa ve Ortadoğu’ya karşı sürekli bir tehdit ve koz olarak kullanmak istiyor. Nitekim şu ana kadar İngiltere, Almanya ve Fransa’da bomba patlatanlar, Türkiye üzerinden buralara geldi.

Batı’ya Türkiye ile savaşın demiyoruz, ticaret yapmayın da demiyoruz. Ama Türkiye sizin ona verdiğiniz silahlarla bizim kanımızı akıtıyor. BM kararları, uluslararası hukuk kuralları var. Bu silahları sivilleri katletmek için kullanamazlar. BM Güvenlik Kurulu bunu söylüyor. Peki, Efrin’de ölenler sivil değil mi? Başka yerlerdekiler sivil de burada yaşamını yitiren Kürtler sivil değil mi? Bu durumda neden sessiz kalınıyor? Sizin bir demokrasi vizyonunuz ve bu yönlü kurumlarınız var. Türkiye sivilleri öldürüyor neden bir şeyler yapmıyorsunuz?” İfadelerini kullandı.