image

PeyamaKurd - Rojavalı sığınmacıların Kürdistan Bölgesi’ni kültürel anlamda birçok açıdan olumlu etkilediği görünüyor. 

Suriye iç savaşından, Kürdistan Bölgesine gelen ve başkent Erbil’in tarihi çarşısında bir cafe açan Rojavalı Abdussamaed’in kahvesi ilk önce kimseye çekici gelmedi. Ancak bugün, mültecilerin bölgeye gelmesiyle bazı alışkanlıkları değişen Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) müşteriler arasında bu kahve oldukça popüler durumda. Ve müşterilerin çoğunluğunu ise artık Kürtler oluşturuyor.

Agence France-Press 'te (AFP) yer alan haberde, bölgedeki sosyologlara göre Rojava ve Suriye’den mülteciler sadece Kürdistan mutfağında değil aynı zamanda mimaride, sanatta ve dille ilgili meselelerde de gelenek ve görenekleri hem etkiledi hem de etkilendiler.

‘Müşterilerin yüzde 90’ı Kürtler’

Abdussamed, modern kahve çeşitlerinin yanı sıra yapılışı Suriye ve Rojava’ya özgü bir kahve de servis ediyor ve bu kahve önce beğenilmese de bugün oldukça popüler bir konumda.

“İlk yıl müşterilerimin yüzde 99'u Irak'ın diğer bölgelerinden gelen Araplardan oluşuyordu. Bu yüzden sayı çok azdı” diyen Abdussamed, “Zamanla birlikte ve kahvenin acımsı tadını hafifletmek için birkaç kaşık şeker katınca şimdi günde 200 ila 300 bardak arasında satılıyor. Müşterilerin yüzde 90’ı da burada yaşayan Kürtler” diyor.

“Nitekim Suriye’de Kürtçe yasaktı”

Sığınmacılar buradaki bazı alışkanlıkları zamanla değiştirmekle birlikte aynı zamanda kaybolmuş köklerine de dönüş imkanı buluyor. 21 Mart’ta Newroz kutlamaları düzenlemek gibi. Aynı şekilde geleneksel şalvarı yeniden giymek ve unutulmuş deyim ve atasözlerini yeniden kullanılması da bu çerçevede değerlendirilebilir.

Rojava’dan 2012’de Erbil’e gelen Kürt müzisyen Hüseyin Divani, “Irak’taki Kürtler dilimizi yeniden canlandırmamıza yardım etti. Onlar Suriyelilere nazaran Kürtçeye daha az Arapça kelime katıyorlar. Nitekim Suriye’de Kürtçe yasaktı” dedi.