image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgını gündemi ile toplanan ABD Temsilciler Meclisi, yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı 3 trilyon dolarlık yeni ekonomik destek paketini onayladı.

Temsilciler Meclisi'nin onay verdiği Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini azaltmayı amaçlayan 1815 sayfalık tasarı, biri hariç tüm Cumhuriyetçi vekillerin karşıt oylarına rağmen Demokrat vekillerin desteğiyle kabul edildi.

Meclis'te oylanan tasarı, 199 “Hayır” oyuna karşı 208 “Evet” oyuyla onaylandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongredeki Cumhuriyetçilerle istişare yapılmadan hazırlanan tasarıyı savunarak, “Biz önerimizi masaya koyduk. Müzakerelere açığız" ifadesini kullandı.

Öte yandan ABD'de salgına karşı yeni bir ekonomik destek paketinin gerekli olduğu konusunda hemfikir olan Cumhuriyetçiler ise Demokratların tasarısının çok hızlı ve plansız gündeme getirildiğini düşünüyor.

Kongre'de Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, konuyla ilgili açıklamasında, “Hepimiz yeni bir destek paketinin gerekli olacağını düşünüyoruz fakat bunun ne zaman olması gerektiğini söylemeye bugün hazır değilim" sözlerine yer verdi.