image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Ezidilere yönelik katliamının 7’nci yıldönümü dolayısıyla Laleş Tapınağı’nı ziyaret ederek mum yakan ABD’nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, “Ortaklarımızla birlikte IŞİD’i bitirmek için çalışıyoruz” dedi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, Laleş Tapınağı’nın önünde açıklamada bulunarak, “Bundan 7 yıl önce gerçekleşen vahşi katliamın kurbanlarını anmak için bu kutsal mekandayız” ifadesini kullandı.

Palladino açıklamasında, ABD’nin katliamı gerçekleştirenleri sorumlu tuttuğunu ve IŞİD’i bitirmek için ortaklarıyla çalıştıklarını kaydederek, Ezidilerin evlerine barış ve güvenli bir şekilde dönmeleri için de çalıştıklarını dile getirdi.

Erbil Başkonsolosu, Ezidilerin sorunlarına köklü çözüm bulmak için çalıştıklarını vurgulayarak, şimdiye kadar Laleş Tapınağı için 1 milyon dolar verdiklerini, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da daha çok yardımların olacağını belirttiğini vurguladı.

Ayrıca açıklamasında Ezidilerin evlerine dönebilmeleri için her türlü kolaylığı sağlamaya bağlı olduklarını vurgulayan Palladino, tekrar vahşi bir saldırının yaşanmaması için birlikte duruş sergileyeceklerini kaydetti.