image

PeyamaKurd- ABD, İran'ın balistik füze saldırıları sonrası Irak'taki askeri üslerini korumak için Irak’ta Patriot hava savunma sistemi kurmayı hedefliyor.

ABD’nin kurmak istediği Patriot hava savunma sistemi hakkında açıklamalarda bulunan ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Michael McCaul, “ABD patriotları Kürdistan Bölgesi’ne konuşlandırmalı” dedi.

‘Kürdistan Bölgesi’nin en güvenilir yer’

Kürdistan Bölgesi için “En güvenilir bölge” ifadesini kullanan McCaul, “Doğrusu Kürdistan Bölgesi Irak’ın tamamında en güvenli yerdir. Patriot hava savunma sisteminin Kürdistan Bölgesi’nde konuşlandırılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Bunu sık sık kendi aramızda tartışıyoruz” diye aktardı.

‘Resmi olarak başvuruda bulunmalı’

McCaul, Irak’ın Patriot hava savunma sistemini konuşlandırmasını ABD’den istemesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Irak ABD’den Patriotlar için resmi olarak başvuruda bulunmalı. Irak'taki ABD askeri üssüne düzenlenen saldırıların ardından Irak ve Amerikan birliklerini korumak için bir sistem oluşturulmalıdır” ifadesini kullandı.

İranlı Komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra İran’ın Irak'taki ABD üssüne yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısının ardından, Pentagon, Patriot füzelerini Irak'taki askeri üslerine yerleştireceğini açıklamıştı.