image

PeyamaKurd- DSG ( Demokratik Suriye Güçleri) çatısı altında Rakka’da, DAİŞ’e karşı savaşan Amerika vatandaşı Lucas Chapman, ‘Türkiye’nin Efrin’e karşı başlattığı işgal hareketinin tek bir sebebi var; o da Kürt halkına ölümü reva görmek. Ancak savaşçılıklarına şahitlik ettiğim Kürtler, Efrin’de yenilmez’ ifadelerini kullandı.

QSD çatısı altında Rakka’da, DAİŞ’e karşı savaşan Amerika vatandaşı Lucas Chapman, ‘Türkiye’nin Efrin’e karşı başlattığı işgal hareketinin tek bir sebebi var; o da Kürt halkına ölümü reva görmek. Ancak savaşçılıklarına şahitlik ettiğim Kürtler, Efrin’de yenilmez’ dedi

Rakka’da DAİŞ’e karşı verilen mücadelede yer alıp, 7 ay boyunca QSD çatısı altında savaşan Amerikan vatandaşı Lucas Chapman, kentin DAİŞ’ten alınması sonrası ülkesine geri döndü. Ülkesinde aşçılık yapan Chapman, aynı zamanda Kuzey Amerika Kürt İttifakı bünyesinde çalışmalar yürüten bir isim. Kürtleri ve mücadelelerini yakından tanıyıp bilen Chapman, Eylül 2017’de ABD’ye giden AKP Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşması sırasında protesto eden isim olmuştu. DAİŞ’e karşı savaşan ABD’li Chapman, Türkiye’nin Efrin’e başlattığı savaşa ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

"Nüfus cüzdanları genelde Türkiye'ye aitti"

Rakka’da DAİŞ’e karşı savaşırken Kürt halkını yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Chapman, Kürtleri kendi ailesi gibi gördüğünü ifade etti. Chapman, “Rojava’da Kürtler benim için kendi kanlarını akıttılar. Şimdi sıra bende diyerek, "“Türkiye’nin Efrin’e karşı başlattığı işgal hareketinin tek bir sebebi var, o da Kürt halkına ölümü reva görmek. Erdoğan siyaseten zayıfladığını anladığı için yeni düşmanlar icat ederek, Türkiye siyasetine hakim olmak istiyor" dedi. 

TSK ile DAİŞ arasındaki benzerliklere vurgu yapan Chapman, “Rojava’da bulunduğum süre zarfında, bu benzerliği fark ettiğim çok fazla deneyim yaşadım. Kitaplar, Kur’an, nüfus cüzdanları, ekseriyetle Türkiye’ye aitti. Çete, çetedir. Bu durumda ona karşı mücadele etmek de, Kobanî’nin, Efrîn’in ve Cizîr’in savunulması meselesini birbirinden ayırt etmez” diye konuştu.

"Kürtler Efrin'de kazanacak"

Kürtlerin, Efrin’de TSK ile ÖSO’ya yenilmeyeceğini söyleyen Chapman, “Savaşçılıklarına şahitlik ettiğim Kürtler, Efrin’de yenilmez” dedi. Chapman, şunları söyledi. “Benim Suriye örneğinde gördüğüm kadarıyla Kürtler başarı sağladılar. Kuzey Kürdistan’da Türk ordusunun yenildiğini görüyorum. Türkiye Suriye’de nasıl başarı sağlayacak? Şimdi daha uluslararası bir destek söz konusu ve YPG/QSD terör listesinde de değil. Ben çok iyi biliyorum, yüzde yüz biz kazanacağız. Yani Kürtler kazanacak.”