image

PeyamaKurd - Kürdistan’da siyasi ve askeri temaslarda bulunmak üzere gelen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel ve beraberindeki heyeti Başbakan Neçirvan Barzani makamında kabul etti.

Irak ve bölgedeki gelişmelere ilişkin konuların ele alındığı görüşmede, işbirliği temel öncelik olarak kabul edildi.

Kürdistan Başbakanlık resmi internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, görüşmede Irak ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Söz konusu görüşmede Peşmerge Güçleri ile koalisyon güçleri arasındaki işbirliğin takdirle karşılandığı görüşmede, her iki tarafın koalisyon, Irak ve Peşmerge Güçleri arasında askeri işbirliğin gerekliliği konusunda hem fikir olduğu belirtildi.

Öte yandan Irak dışında Suriye’deki gelişmelerin de masaya yatırıldığı toplantıda, ülkedeki sorunların siyasi yollarla çözülmesine vurgu yapıldı.  General Votel’e, ABD’nin Erbil Başkonsolosu Ken Gross ve bazı generaller de katılım gösterdi.

Toplantıda Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Divan Başkanı Dr Fuad Hüseyin, İçişleri Bakanı ve vekaleten Peşmerge Bakanı Kerim Sincari, peşmerge komutanlarından Şeyh Cafer ile Necat Ali de hazır bulundu.