image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD’nin 2022 yılı için Peşmerge güçlerine maaş ve mali destek göndereceğini ifade edildi.

Kazımi ve Biden'ın katılımıyla yapılan ABD-Irak Stratejik Diyalog görüşmelerinde Peşmerge Bakanlığı’nı temsil eden Hejar İsmail, Kürdistan Bölgesi heyetinin stratejik görüşmelere katılmasının önemli olduğunu kaydederek, 2008 yılında ABD ile İran arasındaki stratejik görülmelere Kürdistan Bölgesi’nin katılmadığını anımsattı.

Hejar İsmail açıklamalarında, Peşmerge Bakanlığı’nın temsilcisi olarak Pentagon’daki görüşmelere katıldıklarını bildirerek, ABD güçlerinin Irak’taki muhariplik görevinin Irak ve Peşmerge güçlerine danışmanlık şeklinde değiştirildiğini kaydetti.

"Pentagon, Peşmerge güçlerine mali destek gönderecek"

Bakanlık yetkilisi İsmail, ABD’nin danışmanlık, lojistik ve istihbari destek konusunda Irak ve Peşmerge güçlerine destek olmaya devam edeceğini kaydederek, ABD tarafının Kürdistan Bölgesi heyetinin stratejik görüşmelere katılmasını önemsediğini belirtti.

İsmail açıklamasında, ABD’nin Peşmerge güçlerine desteğinin süreceğini vurgulayarak, Pentagon’daki görüşmelerde ABD’nin Peşmerge güçlerine 2023 yılı için maaş ve mali destek göndereceğini kaydetti.

Uluslararası Koalisyon güçleri, Erbil'de düzenlenen devir teslim töreniyle Peşmerge Bakanlığına, içerisinde Hummer tipi zırhlı araç ve ambulansların yer aldığı 59 adet askeri araç teslim etti.