image

PeyamaKurd - Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesinin Kadir Kerem nahiyesinde bulunan Kor Mor gaz sahasına yönelik roketli saldırılara ABD'den kınama geldi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Süleymaniye'deki Kor Mor gaz sahasına yönelik saldırıyı kınayarak şu sözlere yer verdi:

“ABD, son dört gün içinde Süleymaniye'deki petrol ve gaz altyapısına yönelik üç saldırı da dahil olmak üzere, Irak Kürdistan Bölgesi'ni hedef alan füze saldırıları karşısında ortaklarıyla birlikte olmaya devam edecektir."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklama ile saldırıları kınayarak, “ABD, son dört gün içinde Süleymaniye'de petrol ve gaz altyapısına yönelik üç saldırı da dahil olmak üzere, Irak Kürdistan Bölgesi'ne yönelik tekrarlanan roket ve havan saldırılarını kınamakta, ortaklarımızın yanında yer almaktadır" ifadesini kullandı.

"Soruşturulmalı ve sorumluları yargılanmalıdır"

Ayrıca Bakanlık Sözcüsü Price, Irak ve Kürdistan Bölgesi'ndeki saldırılara dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu saldırılarla, Irak'ın egemenliğine meydan okumaya, bölünmeye ve gözdağı vermeye çalıştıkları gibi, ekonomik istikrarı da baltalamak için tasarlandı. Bunlar soruşturulmalı ve sorumluları yargılanmalıdır.

Bu tür kabul edilemez şiddete karşı Kürdistan Bölgesi'ndeki ortaklarımız da dahil olmak üzere Irak halkının yanında olmaya ve Irak'ın güvenliğini, refahını desteklemek için her fırsatı değerlendirmeye devam edeceğiz.”