image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo'nun İbadi ve Başbakan Barzani ile telefon görüşmelerine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Pompeo’nun IŞİD’e karşı Peşmerge Gücünün önemine değindiği de aktarıldı.

Söz konusu yapılan görüşmeye dair bölgedeki konuların gündeme alındığı belirten Nauert, yazılı açıklamasında, "Bakan Pompeo, Irak Başbakanı Haydar İbadi ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile konuştu. Bakan, iki liderin Bağdat ve Erbil arasındaki sorunların çözümü için Irak Anayasası çerçevesinde yaptıkları yapıcı görüşmelere dair memnuniyetini dile getirdi. Bakan, iki liderle yaptığı görüşmede Irak halkının da beklentisi olan anayasa çerçevesinde Irak'ta modern bir hükümetin kurulmasının önemine vurgu yaptı” ifadelerine yer verildi.

Irak ve Peşmerge’ye desteklere devam edecek

Öte yandan görüşmenin içeriğine dair Nauert, Pompeo'nun, Irak hükümeti ve Peşmerge Güçlerinin IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyona da vurgu yaptığını ifade etti.

Bakan Pompeo'nun, ABD'nin Irak'la imzalanan Stratejik Çerçeve Anlaşması bağlamında bu ülkeyi desteklemeye devam edeceği ile ilgili ifadesi de yazılı açıklamada yer aldı.