image

PeyamaKurd- İran saldırıları sonrası ABD’nin Irak’tan askerlerini çekip çekmeyeceği tartışmaları sürerken,  Amerikan’ın Kürdistan Bölgesi’nde İran sınırına çok yakın yerlerde en az üç yarı kalıcı yeni üs inşa edeceği belirtildi.

Amerikan Breaking Defense sitesine konuya dair açıklamalarda bulunan İsrailli Ortadoğu uzmanı Profesör Uzi Rabi, ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarının aksine ABD’nin Irak'tan güç çekmediğini ve Kürdistan Bölgesi’nde İran sınırına çok yakın yerlerde en az üç yarı kalıcı yeni üs inşa ettiğini aktardı.

‘ABD bölgedeki varlığını daha da artıracak’

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası Irak Parlamentosu’nun ABD birliklerinin ülkeden çıkması yönünde kararının “bağlayıcı olmadığını” söyleyen Profesör Uzi Rabi, bu kararın aksine ABD'nin bölgedeki varlığını daha da artıracağını söyledi.

‘Süleymaniye, Erbil ve Halepçe’de yeni üsler’

İsrailli Ortadoğu uzmanı Rabi, ABD’nin İran sınırına sadece 14 kilometre uzaklıktaki Halepçe kenti yakınlarında askeri bir üs kurmayı planladığını, Süleymaniye ve Erbil’in güneyinde de iki yeni üs kurmak istediğini belirtti.

ABD'nin Irak'tan çekilmekle İran'a uygulanan yaptırımlara ciddi zarar vereceğini fark ettiğini söyleyen, İsrailli Ortadoğu uzmanı Profesör Uzi Rabi, Trump’ın açıklamalarına rağmen ABD’nin bölgedeki varlığını sürdürmek zorunda olduğunu fark ettiğini ve bunu da Kürt bölgelerinde üsler kurarak yaptıklarını söyledi.

Rabi, “Bu stratejik bölgede faaliyet gösteren tüm güçler tarafından da bekleniyordu” dedi.