image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in Afganistan'a müdahil olması halinde, bunun Afganistan'daki çatışmalara barışçı çözüm bulunmasına yardım etmesi durumunda, olumlu bir gelişme olarak kabul edileceğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader dahil 9 kişilik Taliban heyetini kabul etmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken açıklamasında, “Çin'in Afganistan'a müdahil olması halinde, bunun Afganistan'daki çatışmalara barışçı çözüm bulunmasına yardım etmesi durumunda, olumlu bir gelişme olarak kabul edileceği” sözlerine yer verdi.

Blinken açıklamasında, “Kimsenin Taliban'ın askeri gücünü kullanarak Afganistan'ı ele geçirmesi veya 2001 öncesindeki İslami Emirliği yeniden tesis etmesi gibi bir şey görmek istemediğini” belirterek, Taliban'ı barışçı biçimde müzakere masasına geri dönmeye ve çatışmaları sona erdirmeye davet etti.

Öte yandan yapılan görüşmede 'Taliban'ın barışçı uzlaşma sürecinde ve Afganistan'ın yeniden inşasında önemli rol oynamasını' isteyen Çin Dışişleri Bakanı Wang, “Çin ulusal güvenliğine doğrudan tehdit teşkil eden Doğu Türkistan İslami Hareketi'ne karşı Taliban'ın çok sıkı önlemler alması” uyarısı yapıldı.