image

PeyamaKurd - ABD basınından The National Interest (NI), Rusya'nın Kırım'ı kazanmasından sonra Karadeniz bölgesinde güçlenmesinin olası bir savaşta NATO'ya hızlı ve inandırıcı zafer şansı bırakmadığını ileri sürdü.

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest, Mark Episkopos imzalı makalede, Rusya'nın Kırım'ı kazanmasından sonra Karadeniz bölgesinde güçlenmesinin olası bir çatışma durumunda NATO'ya hızlı ve inandırıcı zafer şansı bırakmadığı yazdı.

"Batı bu savaşta şüphesiz kaybedecek"

Derginin yazarı makalesinde, Rusya lideri Vladimir Putin’in geçen hafta Karadeniz’de İngiliz muhribi HMS Defender'ın Rus gemileri tarafından batırılsa dahi üçüncü dünya savaşının başlamayacağı şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, Batı’nın böyle bir savaşta şüphesiz kaybedeceğinin farkında olduğunu iddia etti.

ABD'li yazar Mark Episkopos, yazısında, “Putin’in kanaatinde haklılık payı olabilir” açıklamasına yer verdi.

Öte yandan yazıda Karadeniz'deki mevcut istikrarsızlığın merkezinde Kırım’ın statüsünün yer aldığına dikkat çeken yazar, bu bağlamda Kiev’in birkaç Batılı devletle birlikte Rusya’nın ulusal kara suları yakınında askeri tatbikatlar düzenleyerek Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunmaya yönelik sembolik adımlar attığını, Kremlin’in ise bu provokasyonlara karşı giderek sertleşen karşılıklar verdiğini belirtti.

Ayrıca Kırım’ın topraklarına katılmasından sonra Rusya’nın Karadeniz Filosunu sürekli olarak büyütmeye devam ettiğini belirten ABD'li yazar, özellikle modernize edilmiş üç füze firkateyninin ve 636 Varşavyanka projesi kapsamında üretilen birkaç dizel-elektrikli avcı denizaltısının filonun hizmetine girdiğini kaydetti.