image

PeyamaKurd- ABD'nin Kürdistan'ın Şengal bölgesine askerlerini yerleştirerek, bölgede yeni bir askeri üs kuruyor. ABD'nin üssü kurmaya çalışarak Haşdi Şabi güçlerinin bölgede ilerlemesini engellemek istediği ifade ediliyor. 

Büyük bir güç ile geldiler”

Peşmerge Güçleri Şengal Basın Sözcüsü Xelil Şivan konuya yönelik, ABD askerlerinin Şengal bölgesinde bir askeri üs kurmaya çalıştığını söyleyerek: 

"ABD askerleri Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı'nın Çil Mera bölgesine konuşlandı. ABD askerleri askeri araçlarla gelip bölgeye konuşlandılar. Büyük bir askeri güçle geldiler. Askerleri burada fazla sayıda. ABD, Çıl Meran'da askeri üs kuracak. Çıl Meran'da Irak ordusu daha önce Saddam Hüseyin'in emriyle İsrail'e 39 füze atmıştı. Çıl Meran'da Ezidileer ait büyük bir mezar da bulunuyor. Bölgedeki ABD askerlerinin hareketliliği devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Şengal bölgesinde olan Haşdi Şabi yetkilileri ise ABD'nin bölgede askeri üs kurarak, Haşdi Şabi milislerini sınırlandırmak maksadını güttüğünü belirtiyorlar.